Štamgast & Gurmán

ODHALTE TAJEMSTVÍ RAJČAT

ODHALTE TAJEMSTVÍ RAJČAT

9. 10. 2017 - Češi mají rajčata čím dál raději, jak vyplývá z mnoha spotřebitelských průzkumů.

Podle Českého statistického úřadu byla jejich spotřeba v roce 1992 přibližně 7 kg, v roce 2016 dokonce 12 kg. Poslední dobou jsou velmi oblíbená drobná cherry rajčátka.

Jaké pozitivní účinky mají na náš organismus?

Rajčata a jejich vliv na zdraví

Složení rajčat je pro náš organismus prospěšná z hlediska obsahu některých látek. Nejdůležitější je jejich červené barvivo zvané lykopen, který působí jako antioxidant. Z vitaminů jsou nejvíce zastoupeny vitaminy B, C, E a K a z minerálních látek draslík, fosfor, hořčík a vápník. Vysoký je také obsah vlákniny a kyseliny listové. Rajčata jsou velmi vhodná i během různých diet - mají totiž minimální energetickou hodnotu a neobsahují skoro žádné cukry.

Jaké máme druhy rajčat

Rajčata patří stejně jako lilek nebo brambory do čeledi lilkovitých. V našich podmínkách se jim velmi daří, a proto byly vyšlechtěny různé odrůdy lišící se jak velikostí a tvarem, tak i barvou. Rajčata mohou být malá (cherry), velká, soudkovitá, kulatá, hruškovitá, masitá, žlutá i oranžová apod.

 

Zdroj: Státní zemědělský intervenční fond, www.akademiekvality.cz

Foto: Pixabay

Pokud vás zajímá gastronomie, máte rádi dobré jídlo a pití, navštěvujete kvalitní restaurace, kavárny a bary, pak čtěte také tištěný gastro magazín Štamgast a Gurmán.

Vychytané.cz - fotky, fotoreporty, akce, parties     Golden Apple Cinema - multikino, Velké kino, kino Květen Zlín-Malenovice    
Gastro Novotný        
O nás | Reklama | Spolupráce | Kontakt
(c) Jaroslav Střecha, 2019, design DesignLabs.cz, úprava kódu a programování SPmedia.cz