Štamgast & Gurmán
Toto je inzerce. Proč ji ještě u nás nemáte také? Více ZDE

POTRAVINÁŘSKÁ INSPEKCE ZJISTILA FALŠOVANÉ EXTRA PANENSKÉ OLIVOVÉ OLEJE

POTRAVINÁŘSKÁ INSPEKCE ZJISTILA FALŠOVANÉ EXTRA PANENSKÉ OLIVOVÉ OLEJE

21. 12. 2017 - Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) se v uplynulých měsících zaměřila na kontrolu dodržování fyzikálních, chemických a senzorických parametrů stanovených pro extra panenské olivové oleje.

Inspektoři odebrali k analýzám celkem 20 vzorků extra panenských olivových olejů různých zemí původu, které byly dodány na český trh.

Analýzy provedené v akreditovaných laboratořích SZPI také ve slovinské laboratoři Laboratory of Olive Oil Tasting potvrdily, že u 6 vzorků nešlo o „extra panenské“ oleje, jak výrobci uvedli na obalu, ale o nižší třídu kvality olejů. Tuzemští spotřebitelé tak byli klamáni nepravdivou deklarací na etiketě.

V pěti případech šlo o oleje evropského původu, v jednom případě o olej z Tunisu. Celkový přehled všech hodnocených vzorků naleznete v přiložené tabulce a na webu Potraviny na pranýři v sekci Tematické kontroly (včetně fotodokumentace).

Výsledky kontrol v průběhu několika let ukazují, že se do ČR dovážejí oleje, které svými charakteristickými vlastnostmi často neodpovídají deklarované kategorii.

Přestože jsou letošní výsledky příznivější než v minulých letech, nelze je v žádném případě považovat za uspokojivé a Potravinářská inspekce bude v kontrole jakosti a bezpečnosti olivových olejů pokračovat v nesnížené intenzitě i v příštím roce.

SZPI nařídila prodejcům stáhnout nevyhovující šarže z trhu a s kontrolovanými osobami zahájí správní řízení o uložení pokuty.


!PŘEHLED VŠECH HODNOCENÝCH VZORKŮ ZDE!

 

Zpracoval: Mgr. Pavel Kopřiva - tiskový mluvčí, tel.: +420 542 426 633

Zdroj: Státní zemědělská a potravinářská inspekce 2017, www.szpi.gov.cz

Ilustrační foto: Pixabay

Pokud vás zajímá gastronomie, máte rádi dobré jídlo a pití, navštěvujete kvalitní restaurace, kavárny a bary, pak čtěte také tištěný gastro magazín Štamgast a Gurmán.

Vychytané.cz - fotky, fotoreporty, akce, parties     Golden Apple Cinema - multikino, Velké kino, kino Květen Zlín-Malenovice    
Gastro Novotný        
O nás | Reklama | Spolupráce | Kontakt
(c) Jaroslav Střecha, 2018, design DesignLabs.cz, úprava kódu a programování SPmedia.cz