27. 12. 2017 - Problémy se žlučníkem trápí podstatnou část dospělé populace. Občas zkrátka sníme něco v množství, které naše tělo již nezpracuje. Přestože v průběhu roku se složení jídelníčku věnujeme, během svátků většinou povolíme.
Dovolíme si množství a kombinace, které by jindy neprošly. Jak tedy pomoci klíčovým orgánům k ozdravění?
Bez ohledu na specifika konkrétního onemocnění i v případě jaterní či žlučníkové „diety" platí známé a obecné zásady zdrávé výživy, které se vyplatí vždy dodržovat. Mezi ně patří zejméná doporučení jako:
Strava pro regeneraci jater
V případě jaterních onemocnění je adekvátní strava pro regeneraci jaterní tkáně nezbytná. Při méně závažných stavech a ve fázi rekonvalescence platí tyto zásady:
Vhodné potraviny, vitamíny, minerální látky
Pro zdravou funkci ledvin je potřeba v první řadě udržovat správný pitný režim.Ten nám mohou zajistit nejen tekutiny, ale i potraviny bohaté na vodu (jako meloun vodní) a potraviny s močopudnými účinky. O správné péči jater jsme již psali.
Žlučníková kolika
Potíže se žlučníkem trápí přibližně 20 % dospělých obyvatel ČR. Patřičně upravené stravování je tak prvním účinným prostředkem, jak problémy mírnit. Žlučník má zásadní roli při “zpracování” tuků v našem organismu. Po konzumaci tučného (“nedietního”) jídla začne žlučník vytlačovat žluč do tlustého střeva. Žluč rozštěpí tuky v mastném jídle.
První pomoc při kolice: Můžete si vzít některé volně prodejné léky ze skupiny choleretik (napřiklad dostupný Cholagol). Jedná se o léky zvyšující tvorbu žluči a její vylučování. Nemá význam užívat analgetika, protože mohou ulevit od chvilkové akutní bolesti, ale nevyřeší vážnější potíže.
Z dlouhodobého hlediska, pokud se potíže vrací:
Žlučníková dieta je vlastně šetřící dieta s omezením tuků.
smažené potraviny a pokrmy, tučné maso a uzeniny či vnitřnosti, potraviny a pokrmy s vysokým podílem tuku (např. ořechy, semena, oleje, máslo, majonéza, apod.). Vyhnout se člověk musí i dráždivým kořením jako je např. pepř, pálivá paprika, česnek, cibule, zázvor, kari, aj., ale i luštěninám, nadýmavým druhům zeleniny. Není vhodné ani čerstvé a kynuté či celozrnné pečivo a některé typy ovoce (není vhodné např. hroznové víno, maliny, ostružiny, brusinky). Vyjmenovává nutriční terapeutka Mgr. Jitka Laštovičková a pokračuje:
Naopak se běžně do stravy při této dietě zařazuje starší, den odleželé pečivo, libová masa a ryby, libová šunka, nízkotučné a polotučné mléčné výrobky. Dobře tolerovaná je i kořenová zelenina a menší množství ledového salátu, ovocná pyré. Pro dochucení pokrmů je dobré zařadit zelené bylinky, kmín a malé množství soli.
Pokud se potíže zklidní, vymizí, po určitém období je možné postupně dietu uvolňovat. Opatrně zkoušet zařazovat nové potraviny v malém množství - ale dlouhodobě je třeba se vyhýbat dráždivým kořením, potravinám s vysokým podílem tuku a smaženým potravinám a pokrmům.
Zdroj:Vím, co jím a piju, o.p.s., www.vimcojim.cz
Ilustrační foto: Pixabay
Pokud vás zajímá gastronomie, máte rádi dobré jídlo a pití, navštěvujete kvalitní restaurace, kavárny a bary, pak čtěte také tištěný gastro magazín Štamgast a Gurmán.