24. 1. 2018 - K Velikonočnímu pondělí patří – stejně neodmyslitelně jako barvení vajíček nebo vyšlehání pomlázkou – také tradiční přípitky s dospělými koledníky. Čím je ale na Velikonoce pohostit?
V celém Česku si nejčastěji připíjíme klasickou bílou slivovicí. RUDOLF JELÍNEK hospodyňkám doporučuje i tříletou zlatou zrající slivovici. Jaký je v nich rozdíl?
Zlatá tříletá 45% slivovice z Vizovic je světový unikát mezi ovocnými destiláty, který vznikl a dodnes je tradičně vyráběn ve valašské baště palírníků zvané Vizovice. Stejně jako u bílé slivovice začíná výroba trojstupňovou destilací vyzrálého švestkového kvasu. Vzniklý destilát je však uložen ke zrání do sudů z dubu.
Tři roky staření v těchto sudech promění klasickou slivovici v ojedinělý destilát charakteristický svou zlatavou barvou, vůní podobnou koňaku či brandy a harmonicky jemnou chutí ovoce s dřevitým podtónem. Při konzumaci v pokojové teplotě se báječně rozvinou všechny vlastnosti zlatavé pálenky, chuť i vůně dosáhne svého maxima.
Klasická bílá tříletá 45% slivovice v legendární lahvi „budík“ je nejznámější český ovocný destilát. Ve Vizovicích ho připravují tradičními postupy již od 19. století z toho nejlepšího švestkového kvasu. Palírníci při výrobě bílé Jelínkovy slivovice dodržují mnohaleté tradice.
Ty požadují, aby vyzrálý švestkový kvas prošel trojstupňovou destilací, díky které dosahuje slivovice dokonalé jemnosti. Pecky zůstávají celou dobu v kvasu, aby vzniklé pálence dodaly specifickou chuť třísloviny. Právě díky peckám v kvasu spolu s tříletým zráním získává slivovice jemnou, zaoblenou chuť ovoce s příjemným podtónem uleželého destilátu.
Zdroj: Lukáš Jungbauer, redakčně kráceno
Pokud vás zajímá gastronomie, máte rádi dobré jídlo a pití, navštěvujete kvalitní restaurace, kavárny a bary, pak čtěte také tištěný gastro magazín Štamgast a Gurmán.