26. 1. 2018 - Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) uskutečnila v roce 2017 kontrolní akci s cílem ověřit, zda výrobci a dovozci informují na obalu spotřebitele o použití ionizujícího záření u potravin, které byly touto technologií ošetřeny.
Tuto informační povinnost ukládají evropské i národní právní předpisy.
Inspektoři odebrali ke kontrole vzorky potravin, u kterých nebyla informace o ozáření na obalu uvedena, a po analýze rizika se zaměřovali mj. na komodity, u nichž výsledky dřívějších kontrol prokázaly porušení předpisu. Šlo zejména o koření, bylinné čaje, instantní polévky obsahující sáček s kořením, sušený česnek, sušené houby a doplňky stravy.
Z celkového počtu 32 odebraných vzorků analýza prokázala ošetření ionizujícím zářením bez požadované informace na obalu u 1 vzorku. Jednalo se o:
Ženšen sibiřský, doplněk stravy (prášek z kořene), datum minimální trvanlivosti 09/2018, šarže: 06-4-03-103-01-1, 17-057, výrobce: Walt International s.r.o., Jablonec nad Nisou, dodavatel: Alfred Galke GmbH, Flecken Gittelde, Am Bahnhof 1, Bad Grund, země původu Čína.
S kontrolovanou osobou zahájí SZPI správní řízení o uložení pokuty.
Ošetření potravin a surovin ionizujícím zářením je podle odborných autorit v zájmu ochrany veřejného zdraví, protože může účinně nahradit např. použití fumigantů (insekticid), respektive zamezit vzniku nežádoucích kontaminací např. u sušených bylin a koření.
V některých členských státech EU je ale ozařování potravin stále otevřeným tématem a někteří spotřebitelé mají z této technologie obavy. Proto vznikl požadavek na označování ozáření potravin a surovin včetně ozářených složek, aby se spotřebitelé mohli rozhodnout dle svých preferencí.
Zpracoval: Mgr. Pavel Kopřiva - tiskový mluvčí
Zdroj: Státní zemědělská a potravinářská inspekce, www.szpi.gov.cz
Foto: Pixabay
Pokud vás zajímá gastronomie, máte rádi dobré jídlo a pití, navštěvujete kvalitní restaurace, kavárny a bary, pak čtěte také tištěný gastro magazín Štamgast a Gurmán.