Štamgast & Gurmán
Toto je inzerce. Proč ji ještě u nás nemáte také? Více ZDE

Soutěže PIVEX se nesou v duchu 100. výročí založení Československa

Soutěže PIVEX se nesou v duchu 100. výročí založení Československa

14. 2. 2018 - Do pěti kategorií odborné soutěže lahvových (balených) piv PIVEX 2018 se přihlásilo celkem 53 značek piv z 13 průmyslových pivovarů z České republiky.

Ve 26. ročníku pivovarských soutěží PIVEX rozhoduje odborná degustační porota ve dvou kolech o vítězích a držitelích tradičních ocenění degustační soutěže ZLATÝ POHÁR PIVEX – PIVO 2018.

Soutěže pod značkou PIVEX více než čtvrtstoletí uznávají pivovarští odborníci v kategorii nejprestižnějších a nejvýznamnějších degustačních hodnocení piva v České republice – už od roku 1992 je vyhlašovatelem a producentem soutěže marketingová, produkční a reklamní společnost SNIP & CO ve spolupráci se společností Veletrhy Brno a dalšími partnery. Historie soutěže se začala psát při 1. ročníku mezinárodního pivovarského a sladařského stejnojmenného veletrhu PIVEX. Záštity a garance nad soutěžemi PIVEX letos převzali Jiří Milek - ministr zemědělství, Bohumil Šimek - hejtman Jihomoravského kraje, Petr Vokřál - primátor Statutárního města Brna a Jan Šuráň - prezident Českomoravského svazu minipivovarů. Záštitu nad letošním 26. Galavečerem pivovarníků a sladovníků České a Slovenské republiky převzal Český svaz pivovarů a sladoven. Odborným a produkčním garantem degustací je po celou dobu soutěží Výzkumný ústav pivovarský a sladařský v Praze a jeho sladařské pracoviště v Brně.

K druhé degustaci lahvových (balených) piv se odborní degustátoři sešli 31. ledna 2018. Vzorky označené pouze kódy posuzují vždy anonymně degustátoři (převážně sládci) ze soutěžících pivovarů, z VÚPS a dalších odborných institucí. Průběh soutěže za dohledu zástupců odborných garantů a producenta soutěže ověřuje notář. Hlavními hodnotícími kritérii při degustaci jsou chuť, plnost, vůně, říz, hořkost i jiné vlastnosti piva nebo příznaky podle dalších chuťových, čichových i vizuálních zjištění odborných degustátorů. V obou kolech soutěže jsou u všech vzorků piv prováděny laboratorní rozbory a senzorická hodnocení v laboratořích VÚPS. Konečný výsledek je určen součtem hodnot z obou kol a laboratorními rozbory potvrzujícími deklarované hodnoty přihlašovaných piv.Veřejně jsou zejména z marketingových důvodů vyhlašována pouze piva umístěná na prvních třech pořadích. Vítězové jednotlivých kategorií získávají „ZLATÝ POHÁR PIVEX - PIVO 2018“. Absolutní vítěz soutěžního ročníku získává titul „CHAMPION ZLATÝ POHÁR PIVEX 2018“.

 

5. ROČNÍK DEGUSTAČNÍ SOUTĚŽE PRO SUDOVÁ - ČEPOVANÁ PIVA

z produkce českých a slovenských pivovarníkůPrůmyslové pivovary – dvě kategorie: SVĚTLÁ VÝČEPNÍ PIVA ● SVĚTLÉ LEŽÁKYSekce minipivovary – jedna kategorie: SVĚTLÉ LEŽÁKY

03981-soudek.jpg03981-minisoudek.jpg

 

5. ročník soutěže sudových piv PIVEX hlásí také nárůsts účastí českých a slovenských pivovarníků

Každoročně rostoucí zájem výrobců piva o odbornou degustaci sudových (čepovaných) piv pod značkouPIVEX dokumentuje smysl a potřebu takové soutěže na podporu výroby a prodeje pivní produkce. Protojiž popáté pořádá společnost SNIP & CO ve spolupráci s Veletrhy Brno, VÚPS Praha a jeho brněnskýmsladařským pracovištěm v České republice unikátní jednokolovou soutěž odborného hodnocení kvalitypro sudová piva pod značkou ZLATÝ SOUDEK PIVEX 2018 (průmyslové pivovary) a ZLATÝminiSOUDEK PIVEX (minipivovary). Odborná degustace a hodnocení kvality sudových – čepovanýchpiv doplňuje marketingovou podporu a komunikační nabídku odborníky uznávaných oficiálních soutěžípivovarského oboru probíhajících pod značkou PIVEX už od roku 1992, původně organizované pro pivave spotřebitelském balení (lahve skleněné, PET/plechovky).

V letošním roce 100. výročí založeníČeskoslovenska byly do soutěže ve všech kategoriích čepovaných piv pozvány také producentisudových piv ze Slovenské republiky. K dnešnímu dni je přihlášeno 49 značek čepovaných piv, z tohotaké 3 ze Slovenska (Pivovary Topvar a Remeselný pivovar Karpat). Před zahájením Mezinárodníchpotravinářských veletrhů SALIMA (v pondělí 26. února 2018) proběhne soutěžní neveřejná degustacesudových - čepovaných piv v hotelu Voroněž. Kromě odborné poroty dostane příležitost degustovatv souběhu s profesionály také skupina laických degustátorů z médií a jiných profesí. Rostoucí zájemo degustační setkání potvrzuje, že si soutěž sudových piv našla své místo mezi špičkovými oficiálnímidegustacemi lahvových piv v České republice pod značkami PIVEX a České pivo, garantovanými Českýmsvazem pivovarů a sladoven.Na pivním trhu citelně pociťují úbytek konzumentů nejen pivovary, ale hlavně provozovatelé restauracía tradičních hospod. Stále ubývá konzumentů, a to i pod vlivem tvrdého protikuřáckého zákona. Pozitivnímtrendem je v soutěži stále více malovýrobců z minipivovarů a restauračních pivovarů.Na soutěži se jako hlavní partner podílí dodavatel výčepních technologií a zařízení - společnostTHERMOTECHNIKA BOHEMIA, která dodává pro soutěž sudových – čepovaných piv potřebné množstvíjednotných výčepů a s nimi související servis během degustací.

Oficiální vyhlášení výsledků soutěží – 26. ročník ZLATÝ POHÁR PIVEX – PIVO 2018 a 5. ročníkZLATÝ SOUDEK PIVEX 2018 a ZLATÝ miniSOUDEK PIVEX 2018 proběhne 26. února 2018 v hoteluVoroněž v Brně v úvodu 26. Galavečera pivovarníků a sladovníků České republiky a Slovenskérepubliky pod garancí Českého svazu pivovarů a sladoven (vstup je pouze na zvláštní pozvánky).Pro média budou výsledky soutěží PIVEX vydány v odpoledních hodinách 26.2. s embargem nazveřejnění do zahájení vyhlášení.

03981-0003_(1)n.jpg

 

Zdroj: Ondřej Morávek

Pokud vás zajímá gastronomie, máte rádi dobré jídlo a pití, navštěvujete kvalitní restaurace, kavárny a bary, pak čtěte také tištěný gastro magazín Štamgast a Gurmán.

Vychytané.cz - fotky, fotoreporty, akce, parties     Golden Apple Cinema - multikino, Velké kino, kino Květen Zlín-Malenovice    
Gastro Novotný        
O nás | Reklama | Spolupráce | Kontakt
(c) Jaroslav Střecha, 2018, design DesignLabs.cz, úprava kódu a programování SPmedia.cz