Štamgast & Gurmán

Podzemní voda je dnes strategickou surovinou. My ji v Jeseníkách máme a dokonce se tady z ní vaří pivo

Podzemní voda je dnes strategickou surovinou. My ji v Jeseníkách máme a dokonce se tady z ní vaří pivo

22. 2. 2018 - Říká Petr Šaj, vedoucí CHKO Jeseníky, absolvent Přírodovědecké fakulty, pro kterého se příroda stala profesí. Hrdě říká, že Jeseníky jsou nejkrásnější hory s panensky divokou přírodou, kterou vyzdvihuje a nezapomíná ani na Holbu.

Jako jedno z mála piv se totiž vaří z horské vody, která mu dává obdivuhodnou jiskru. Holba čerpá horskou vodu z podzemních pramenů přímo v areálu pivovaru v Hanušovicích. Má čistotu vody kojenecké, takže se nemusí nijak upravovat.

Je pravda, že v Jeseníkách najdeme kolem 300 horských pramenů?

Množství vody v krajině úzce souvisí s geologií a po této stránce mají Jeseníky i jejich široké okolí za sebou velmi pestrý vývoj. Také člověk, který se snažil do jesenického podzemí proniknout ze všech světových stran, velmi často na zdroje podzemní vody narazil. Vedle toho patří Jeseníky i dnes k nejdeštivějším území v naší republice.A prameny? Spoluvytvářejí charakteristický krajinný ráz a nevím, zda se někde uvádí nějaké konkrétní číslo. Dokonce věřím, že reálně je pramenů v Jeseníkách výrazně více a že spousta z nich si dosud žije svůj dosud skrytý příběh. V celé republice se udává snad až 90 000 pramenů. Jejich hodnotu a schopnosti některých člověk odhalil už v minulosti. Výsledkem jsou např. dodnes fungující lázeňská místa Jeseníků.Neobvyklá bohatost vodních zdrojů v Jeseníkách a jejich okolí je i dokonce velmi aktuálně vědecky potvrzena. Vědci z České geologické služby s těmito závěry přišli koncem minulého roku.

04011-IMG_0271.jpg

Jak se voda z hor liší např. od přehradní, kterou po úpravách pijeme?

Tady je třeba rozlišit vodu povrchovou a podzemní. Část vody, která na horách naprší nebo  nasněží, zůstává na povrchu a pomocí velmi členitého systému potůčků a říček se nám dostává do větších vodních toků, jako jsou např. Morava, Desná, Opava či Moravice a odteče. Taková voda se může zadržet třeba v přehradních nádržích. Voda, která putuje delší dobu po povrchu, různým prostředím, je daleko zranitelnější a v případě využívání jako „voda pitná“ je potřeba ji upravovat.Nejkvalitnější je voda je podzemní.Část vody se nám vsákne do země a doplní nám zásobárny podzemní vody. Toto je voda, která je nejkvalitnější a lze používat někdy i bez dalších úprav. Přestože se tyto zásoby vody nenacházejí ve velkých hloubkách, jedná se o vodu výrazně vyšší kvality než voda povrchová.Podzemní voda se dnes již řadí mezi „strategické suroviny“ a její přítomnost v každém regionu republiky není samozřejmostí. V Jeseníkách ji máme a to berme jako další obrovskou devizu našich hor.

Jak dlouho se podle vás ještě budeme těšit z horských pramenů, studánek luk a lesů?

Pokud nám „přežily“ dynamický rozvoj posledních 30let, můžeme očekávat že se udrží i nadále. Je ale určitě na nás, v jakém stavu je budeme, stejně jako různá malebná horská  zákoutí a jiné obdivuhodné přírodní úkazy předávat dalším generacím.

Pokud vás zajímá gastronomie, máte rádi dobré jídlo a pití, navštěvujete kvalitní restaurace, kavárny a bary, pak čtěte také tištěný gastro magazín Štamgast a Gurmán.

Vychytané.cz - fotky, fotoreporty, akce, parties     Golden Apple Cinema - multikino, Velké kino, kino Květen Zlín-Malenovice    
Gastro Novotný        
O nás | Reklama | Spolupráce | Kontakt
(c) Jaroslav Střecha, 2019, design DesignLabs.cz, úprava kódu a programování SPmedia.cz