28. 2. 2018 - Jeho zelená barva přitahuje oči, živiny, které v něm najdeme, by nás měly přitahovat celkově.
Kiwi je vynikající součást zdravého jídelníčku z mnoha důvodů, dokonce se hodí i při hubnutí. Pojďme se na něj podívat pěkně zblízka!
Tohle exotické ovoce má svůj původ v Číně, odkud se zanedlouho od začátku pěstování dostalo do Japonska a na Nový Zéland – teprve tam dostaly plody svůj název, údajně podle názvu známého opeřence.
K nám se kiwi dostalo během 80. let. Dnes se kromě zmíněných zemí pěstuje hlavně v Austrálii, v Izraeli, v americké Kalifornii nebo na jihu Evropy. Jeho velký milník přišel v roce 2003, kdy bylo označeno za jeden z druhů ovoce, které jsou nejméně kontaminované pesticidy. Tím jeho popularita bezpochyby stoupla.
Víš, že zelené kiwi, které dobře známe, má ještě svého „bratříčka“ – zlaté kiwi? To není vzhledově tak pěkné, ale zato je sladší a stojí za ochutnání. Poměrně mladé je i červené kiwi – to je sice zelené, ale uprostřed objevíme i červenou barvu. Tento druh má tak měkkou slupku, že se před konzumací údajně nemusí loupat.
Kiwi si můžeš dát třeba ráno k snídani do ovesné kaše. A bude to super!
Každý kousek kiwi je víceméně stejný a najdeme v něm asi 9 g sacharidů, 3 g vlákniny, 1 g bílkovin, 0,35 g tuku. Některé obsažené bílkoviny mohou bohužel působit jako alergeny, zároveň se na kiwi často vyskytují alergie, protože jde o velmi aromatické a výrazné ovoce.
Především je kiwi perfektním zdrojem vitamínu C, dokonce ho obsahuje tolik, kolik by ho měl dospělý člověk za den přijmout. V tomhle ovoci je vitamínu C asi 10x tolik co v citrusových plodech. Kromě něj ale obsahuje i jiné vitamíny, a to ze skupiny B, dále vitamín K a E. Na kiwi by se měli zaměřit i ti, kteří neustále trpí nedostatkem hořčíku nebo také vápníku, fosforu, železa a draslíku.
Kromě vitamínů a minerálů najdeme v kiwi taky spoustu fytolátek a antioxidantů, které pomáhají v boji s volnými radikály a chrání nás tak před nejrůznějšími zdravotními potížemi.
Kiwi nejčastěji jíme tak, že ho rozkrojíme napůl a vydlabeme lžičkou. Můžeme ho ale taky klidně celé oloupat jako bramboru! A pokud chceš zažít něco luxusního, připrav si z kiwi domácí smoothie. Jak na to?
Nakrájej si oloupaná dvě kiwi, půlku banánu, půlku jablka, přidej trošku třtinového cukru, medu nebo sladidla a vodu. Všechno najednou rozmixuj a podávej. Další možností je rozmixovat kiwi s bílým jogurtem, případně ho pak naředit vodou nebo troškou mléka. Oslazení se asi nevyhneš, kiwi je samo o sobě poměrně kyselé.
Jaké jsou tedy důvody, proč bychom kiwi měli jíst, kromě toho, že obsahuje vitamíny, minerály a vlákninu?
Vyber si svůj důvod a zařaď pravidelně kiwi do svého jídelníčku. Nebudeš toho litovat (pokud na něj nejsi alergická)!
zdroj: Aira GROUP s.r.o., www.jsmekocky.cz
Foto: Pixabay
Pokud vás zajímá gastronomie, máte rádi dobré jídlo a pití, navštěvujete kvalitní restaurace, kavárny a bary, pak čtěte také tištěný gastro magazín Štamgast a Gurmán.