Štamgast & Gurmán

O Velikonocích „tvrdý alkohol“ nezletilým prodali téměř bez potíží

O Velikonocích „tvrdý alkohol“ nezletilým prodali téměř bez potíží

6. 4. 2018 - Na začátku Velikonočních prázdnin Česká obchodní inspekce Ústeckého a Libereckého kraje kontrolovala, zda si mladiství středoškoláci mohou koupit i tvrdý alkohol.

Ano, celkem bez problémů - v 5 případech z 6 kontrol tvrdý alkohol figurantovi České obchodní inspekce na severu Čech prodali (tj. 83 %).

Inspektoři ČOI pro Ústecký a Liberecký kraj na „Zelený čtvrtek“, kdy dětem začaly prázdniny, provedli celkem 6 kontrol se zaměřením na prodej alkoholu osobám pod 18 let v řetězcích i malých prodejnách. K vlastní kontrole využili figuranta. Oprávnění provádět kontrolní nákupy prostřednictvím osob mladších 18 let umožňuje České obchodní inspekci již téměř rok tzv. „protikuřácký zákon (zákon č. 65/2017 Sb., o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek).

 

04105-alkohol.jpg

Zdroj: Česká obchodní inspekce


Kontrola byla zahájena kontrolním nákupem alkoholu mladistvým figurantem. Inspektoři se tentokrát rozhodli neobjednávat mladistvou osobou „pouze“ pivo a víno, ale tvrdý alkohol, který pro mladistvého je obzvláště nebezpečný. Ke kontrolám přizvaným mladistvým figurantům byl bez ověření věku a bez doprovodu osoby starší 18 let v 5 případech prodán alkoholický nápoj (vodka 37,5%, tuzemák 35%). Pro porušení zákona č. 65/2017 Sb., o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek, bude s kontrolovanými společnostmi zahájeno správní řízení, kde bude rozhodnuto také o výši pokuty.

 

 

 

Zdroj: Česká obchodní inspekce, www.coi.cz

Ilustrační foto v úvodu: Pixabay, Foto v článku: Česká obchodní inspekce

Pokud vás zajímá gastronomie, máte rádi dobré jídlo a pití, navštěvujete kvalitní restaurace, kavárny a bary, pak čtěte také tištěný gastro magazín Štamgast a Gurmán.

Vychytané.cz - fotky, fotoreporty, akce, parties     Golden Apple Cinema - multikino, Velké kino, kino Květen Zlín-Malenovice    
Gastro Novotný        
O nás | Reklama | Spolupráce | Kontakt
(c) Jaroslav Střecha, 2019, design DesignLabs.cz, úprava kódu a programování SPmedia.cz