9. 5. 2018 - Znáte sušené maso Jerky? A víte, kde sesušené maso vzalo?
Dalo by se říct, že je s námi od nepaměti. Naši předkové totiž nedisponovali ledničkami, a tak si s konzervováním museli poradit jinak.
Ulovené maso se sušilo u ohně nebo na slunci, případně se konzervovalo pomocí soli. Takto ošetřené maso tak vydrželo mnohem déle a nemuselio být hned spotřebováno. Na slunci sušili maso také indiáni, a právě díky tomu ho s sebou mohli brát na dlouhé cesty. Dnes je to pro nás hlavně energeticky vydatná a zdravá potravina, kterou si také můžeme brát na cesty. Sušených mas je několik druhů, nejznámější je pravděpodobně americké jerky.
Jerky mají v oblibě zejména sportovci kvůli vysokému obsahu bílkovin. Navíc obsahuje jen minimum tuků a sacharidů. Díky tomu, že má jerky dlouhou trvanlivost, je ideální na cesty do přírody a jiné dobrodružné výlety. Není ani náročné na skladování, vydrží bez problémů při teplotách od +5 °C do +30 °C. Vyrábí se obvykle z hovězího masa, ale můžete se setkat také s variantami z kuřecího nebo krůtího masa.
Jerky je skvělé jako nouzová potravina do zásoby, když vám všechno ostatní dojde. Pamatujte ale na to, že kromě bílkovin obsahuje sušené maso také 5 g soli, což je více než polovina doporučené denní dávky. S jeho konzumací byste to proto neměli přehánět.
Kořeněné a lahodné jerky si můžete vyrobit klidně i doma. Poradíme vám, jak si připravit to klasické z hovězího masa.
Co budete potřebovat:
Jak postupovat:
1. Nejprve zbavte maso viditelného tuku. Poté ho dejte alespoň na 60 až 90 minut do mrazáku, maso se pak bude snáz krájet na tenké kousky.
2. Nakrájejte maso na tenké proužky. Vložte ho do uzavíratelného plastového sáčku a dejte bokem.
3. Do velké mísy vložte všechny ingredience na marinádu a důkladně je promíchejte. Marinádou polijte kousky masa, vše znovu promíchejte, dokud proužky masa nebudou dokonale obalené.
4. Naložené maso dejte do ledničky a nechte ho tam přes noc.
5. Nastává čas sušení. Než se do toho dáte, nejprve přikryjte spodní část vaší trouby alobalem.
6. Vytáhněte kousky masa z marinády a položte je přímo na mřížku v troubě. Tu umístěte co nejvýše to jde a troubu předehřejte na 80 °C. Nechte dvířka trouby mírně pootevřená, pomůže vám s tím dřevěná lžíce nebo zmáčknutá tuba od alobalu.
7. Nechte maso schnout asi 3 hodiny, poté ho obraťte a pokračujte další 3 hodiny. Celková délka záleží na velikosti a tloušťce masa.
8. Jerky je hotové, jakmile je dostatečně suché, abyste mohli snadno odlomit kousek, ale zároveň ne tak suché, aby se zlomilo, když ho ohnete.
9. Hotové jerky nechejte ještě pár hodin odpočinout a poté je přesuňte do vzduchotěsné nádoby. Vydrží vám asi 4 až 6 měsíců. Vsadíme se ale, že ho stihnete spotřebovat mnohem dříve.
Zdroj: milujusteak.cz
Ilustrační foto: Pixabay
Pokud vás zajímá gastronomie, máte rádi dobré jídlo a pití, navštěvujete kvalitní restaurace, kavárny a bary, pak čtěte také tištěný gastro magazín Štamgast a Gurmán.