29. 6. 2018 - V horkých dnech jsou díky vysokému obsahu vody ideálním osvěžením, zvlášť když jsou dobře vychlazené. Ať už máte raději vodní nebo cukrový, je vždy pro váš organismus přínosem.
Přesto v melounech jisté rozdíly jsou.
Melouny, které mají červenou a oranžovou dužninu, jsou bohaté na betakaroten, který patří mezi důležité antioxidanty. V těle se z něj vytváří vitamín A. Prospívá zraku, zpomaluje degenerativních procesy spojené se stárnutím a příznivě působí na pleť.
„Hojně jsou doporučované i při diabetu, jelikož vysoká hladina krevního cukru poškozuje cévy a právě antioxidačně působící látky je ochraňují,“ doporučuje melounoné hody diabetoložka Karolína Hlavatá i lidem s cukrovkou. Na druhou stranu upozorňuje, že nic se ale nemá přehánět. A tak by si diabetici měli dát melounu 100 až 200 gramů.
Přestože jsou melouny sladké, patří mezi zeleninu. „A vodní melouny mezi zeleninu velmi dobře stravitelnou. Díky tomu, že je v nich vyšší podíl vody, a to kolem 90 procent, mají nižší energetický obsah, a tak jsou vhodnější pro ty, kteří bojují s nadváhou,“ říká dietoložka. Samozřejmě to neznamená, že ho můžeme při dietním programu sníst kila. Ale kousek jako příjemná sladká mlska je ideální.
Z hlediska vitamínů je vodní meloun spíše podprůměrným zdrojem. „Je močopudný a přispívá k celkovému příjmu tekutin. Jelikož je to zejména voda a cukr, příliš nezasytí. Proto je lepší dávat si ho s bílkovinou, ideálně se šunkou nebo kouskem sýra,“ doporučuje Karolína Hlavatá.
Zdroj: Vím, co jím a piju, o.p.s., www.vimcojim.cz
Foto: Pixabay
Pokud vás zajímá gastronomie, máte rádi dobré jídlo a pití, navštěvujete kvalitní restaurace, kavárny a bary, pak čtěte také tištěný gastro magazín Štamgast a Gurmán.