Štamgast & Gurmán

Kam vyrazit na vinobraní?

Kam vyrazit na vinobraní?

22.8.2018 - Pokud hledáte měsíc v roce, který je vínu nejvíce nakloněný, tak je to jednoznačně září. A jeden z hlavních důvodů, proč tomu tak je, že se v tomto měsíci nejčastěji koná největší a nejoblíbenější vinařský svátek – vinobraní.

Víno a burčák teče proudem, všude se zpívá, tancuje, podávají se různé dobroty a panuje dobrá nálada až do večerních hodin. Pokud jste na vinobraní ještě nikdy nebyli, tak byste to měli rychle napravit, protože zážitek je to opravdu jedinečný. A příležitostí máte opravdu hodně, stačí si jen vybrat.

Vinobraní se dnes pořádá nejčastěji v září, někdy také v říjnu, při sklizni révy vinné. Akce je vždy spojená s bohatým kulturním programem a dobrým jídlem. Vše ale spojuje a hlavní slovo tady má víno. Těšit se můžete nejen na nejlepší moravská a česká vína, ale především také na burčák, který k této slavnosti neodmyslitelně patří a nenajdete ho v takové míře nikde jinde ve světě. Jedná se o částečně zkvašený mošt z vinných hroznů, který vzniká několik dní po začátku kvašení, a proto je to čistě sezónní produkt.

Vinobraní se konají takřka v každé vinařské obci a vesnici. Každé vinobraní je trochu jiné a něčím zvláštní. Na Moravě patří jednoznačně mezi nejznámější vinobraní Pálavské v Mikulově a Historické ve Znojmě. Jedná se zároveň o největší a nejvíce navštěvovaná vinobraní v republice. Každý rok si do Mikulova i do Znojma najde cestu několik desítek tisíc lidí nejenom z České republiky, ale stále více i ze zahraničí. Obvykle se konají dva víkendy po sobě, takže opravdoví fajnšmekři a velcí milovníci vína zvládnou v jeden rok navštívit obě tyto proslulé vinařské slavnosti. Obě vinobraní jsou specifická a mají něco zvláštního.V prvé řadě je to samozřejmě víno, které se liší vinařskou podoblastí. Na obou akcích ale nechybí bohatý kulturní program. Vystupují zde známé tuzemské hudební kapely, městem prochází historické průvody a konají se rytířské turnaje, hraje se divadlo, na náměstích jsou trhy a mnohá další lákadla, která vám zpříjemní strávené chvíle. Nechybí samozřejmě ani nejrůznější vybrané pokrmy a pochutiny, protože jídlo k vínu bezesporu patří. Pokud byste raději dali na Moravě přednost menšímu vinobraní, kde není tolik lidí a vše je ve větším v poklidu, určitě je kam vyrazit. Určitě stojí za to jet na vinobraní do Velkých Pavlovic i Bílovic, do Valtic nebo krásné Lednice. Ani zde nebudete ochuzeni o jedinečný zážitek a výborná vína.

 

 

Vinobraní ale dnes již není výsadou pouze Moravy. Víno a vinařství se stále rozvíjí a získává si na oblibě i v Čechách. Pokud je pro vás Morava daleko máte několik možností i zde. Největším je jednoznačně Mělnické vinobraní, které může směle konkurovat i tradičním moravským. Za návštěvu také určitě stojí vinobraní na Karlštejně, které patří sice mezi menší, ale rozhodně ne chudší ani na víno ani na kulturní program. A pokud se vám to stále zdá daleko, tak můžete zůstat v Praze a stejně se o vinobraní neochudíte. Koná se dokonce hned na několika místech, takže máte opět na vybranou. Ať už si vyberete vinobraní v Tróji, na Pražském hradě, na Grébovce nebo třeba v Edenu, určitě neuděláte chybu.

 

 

Kdy a kam na vinobraní?

 

2. 9. 2018 - Zarážání hory a šardické vinobraní

7. – 9. 9. 2018 – Pálavské vinobraní

7. 9. 2018 – Vinobraní v Edenu (Praha)

8. 9. 2018 - Hornobojanovské vinobraní

8. 9. 2018 - Roudnické vinobraní

8. 9. 2018 - Trojské vinobraní

8. 9. 2018 - Strážnické vinobraní

8. 9. 2018 - Vinobraní na Kuksu

14. – 16. 9. 2018 – Mělnické vinobraní

14. – 16. 9. 2018 – Znojemské historické vinobraní

14. – 15. 9. 2018 - Bzenecké krojované vinobraní

14. – 15. 9. 2018 - Velkopavlovické vinobraní

15. 9. 2018 - Dunajovické vinobraní

15. 9. 2018 - Kunětické vinobraní

15. 9. 2018 - Tradiční krojované vinobraní pod Nechory

22. 9. 2018 - Retro vinobraní a Mistrovství ve sběru hroznů (Valtice)

29. 9. – 30. 9. 2018 - XXII. Karlštejnské vinobraní

29. 9. 2018 – Sedlecké vinobraní

27. 10. 2018 - Vrbovecké vinobraní

 

Více informací o vinobraní a našich vínech najdete na: www.wineofczechrepublic.cz


 

 

 

 

Zdroj: Dominika Uhrová

Foto: Zdroj: Vinařský fond/ Shutterstock

Pokud vás zajímá gastronomie, máte rádi dobré jídlo a pití, navštěvujete kvalitní restaurace, kavárny a bary, pak čtěte také tištěný gastro magazín Štamgast a Gurmán.

Vychytané.cz - fotky, fotoreporty, akce, parties     Golden Apple Cinema - multikino, Velké kino, kino Květen Zlín-Malenovice    
Gastro Novotný        
O nás | Reklama | Spolupráce | Kontakt
(c) Jaroslav Střecha, 2019, design DesignLabs.cz, úprava kódu a programování SPmedia.cz