Štamgast & Gurmán

XIX. Svatováclavské slavnosti - Napajedla 29. 9. 2018

XIX. Svatováclavské slavnosti - Napajedla 29. 9. 2018

5. 9. 2018 - Klub kultury Napajedla a Divadelní soubor Zdeňka Štěpánka vás srdečně zvou na největší a nejromantičtější událost roku s celodenním velkým historickým a doprovodným programem, letos s podtitulem „Páni a poddaní“.

V roce 2000 začala psát svoji historii nová tradice v Napajedlích – Svatováclavské slavnosti. Samotný nápad vzešel z Muzejního klubu a obrovský ohlas, s jakým se setkal na půdě Klubu kultury Napajedla, nenechal nikoho na pochybách, že akce se ještě v témže roce uskuteční. V mimořádně krátkém termínu si desítky lidí z Divadelního souboru Zdeňka Štěpánka a dalších nadšenců opatřily dobové kostýmy, folklórní soubor Radovan nacvičil svatováclavský chorál a jako dramatický vrchol večera posloužilo vystoupení kaskadérské skupiny historického šermu.

Téma přiblíží vztahy pánů a poddaných, kteří byli na sobě navzájem odjakživa závislí. Na jedné straně práce a služba pro pány, na straně druhé ochrana poddaných za zdmi tvrzí a hradů před nájezdníky. Dobrota a štědrost pána smazávala u poddaných pocit povinnosti
služby, houževnatost a poctivost poddaného pak změkčovala srdce pána a otvírala jeho dlaň. Tváří v tvář byli všichni „jen“ lidmi.To nejlepší začne po setmění, kdy se ozvou údery bubnů a do ulic města vyjde pochodňový průvod v čele s knížetem Václavem na koni a jeho družinou. Nebudou chybět rytíři ve zbroji, urozené dámy a pánové, žongléři, chůdař a plivač ohně, středověké tanečnice, komedianti a další. Večer vyvrcholí dramatickými rytířskými souboji, jízdním turnajem a velkou ohňovou show.

V průběhu dne se těšte na velký doprovodný program jako Farmářský a řemeslný trh, Den otevřených dveří v Hřebčínu, Život ve středověku, otevření napajedelských památek nebo okružní plavby lodí. V odpoledním historickém programu uvidíte například rytíře a šermíře, pásmo dobových tanců a vystoupení praporečníků.Novinkou bude fotbal mnichů, dětská ponožková bitva při dobývání středověkého hradu a ukázka tradiční práce tkadleny, kováře a písaře.

HLAVNÍ PROGRAM
10.00 – 10.50 / kostelní schody / Jarmarečné hrátky
10.50 - 11.00 / kostelní schody / Uvítání knížete Václava
11.00 – 12.00 / kostel sv. Bartoloměje / Mše za rovnost lidu před Bohem
13.00 – 17.00 / Masarykovo náměstí (v případě deště fara) / Dobová hudba Devětsil
14.00 – 17.00 / park Na Kapli / Život ve středověku SAM Napajedla - sdružení aktivit mladých, Dobová střelnice Skupiny historického šermu Gard a řemeslné dílny Svobodný cech řemeslnický

15.00 – 19.00 / nádvoří Nového Kláštera / I. část historického programu
19.00 – 19.30 / centrum města / Kostýmovaný průvod městem
19.30 – 19.50 / kostelní schody / Zdravice lidu a městu
20.00 – 22.00 / nádvoří Nového Kláštera / II. část historického programu

DOPROVODNÝ PROGRAM
8.00 – 17.00 / Masarykovo náměstí / Farmářský a řemeslný trh
11.00 – 15.00 / Přístaviště Emila Spiro / Okružní plavby lodí po řece Moravě
11.00 – 15.00 / hřebčín Napajedla / Den otevřených dveří

Otevření památek s kostýmovanými průvodci:
9.00 – 17.00 / Muzeum
12.00 – 17.00 / Kostel
13.00 – 17.00 / Radniční věž
10.00 – 16.00 / Zámek

8.00 - 23.00 / průchod zámeckým parkem
11.00 – 15.00 / doprava motorovým vláčkem z centra města k areálu hřebčína a zpět za symbolickou cenu 5 Kč
Celým dnem provází členové Divadelní soubor Zdeňka Štěpánka Napajedla, dále účinkují RKČ-Rytíři Koruny České, Rytíři Svatého Grálu - RSG, Zlínská šermířská společnost, Porta Temporis, Monadria Polygamica, SHŠ Gard, dobová hudba Devětsil, ddm matysek napajedla a další.

/ Akce se koná za každého počasí.
/ Změna programu vyhrazena.

/ Zavzpomínejte s námi na minulý ročník ve fotoreportu ZDE
/ Více aktualit na facebookové stránce ZDE

 

 

 

 

Zdroj: MgA. Renáta Vránová, Klub kultury Napajedla, p. o.

Pokud vás zajímá gastronomie, máte rádi dobré jídlo a pití, navštěvujete kvalitní restaurace, kavárny a bary, pak čtěte také tištěný gastro magazín Štamgast a Gurmán.

Vychytané.cz - fotky, fotoreporty, akce, parties     Golden Apple Cinema - multikino, Velké kino, kino Květen Zlín-Malenovice    
Gastro Novotný        
O nás | Reklama | Spolupráce | Kontakt
(c) Jaroslav Střecha, 2019, design DesignLabs.cz, úprava kódu a programování SPmedia.cz