7. 9. 2018 - Snadné zpestření jídelníčku? Můžete si zkusit netradiční večeři připravit doma či vyrazit do restaurace, pokud si na přípravu netroufáte.
A proč si neudělat mořský dýchánek třeba každý měsíc? Příjemná zábava i užitečné naplnění výživových doporučení.
„Mořské plody opravdu skvěle obohatí jídelníček. Jejich maso obsahuje vysoký podíl kvalitních bílkovin a jen zanedbatelné množství tuku,“ říká nutriční terapeutka Zuzana Douchová. Sice v porovnáním s vepřovým a hovězím masem v nich najdeme až dvojnásobné množství cholesterolu, pro organismus prý nemá negativní dopad. Za prvé mořských plodů nesníme obvykle velké množství. „Odborné studie také uvádějí, že jejich konzumace hladinu cholesterolu v krvi nezvyšuje,“ říká Zuzana Douchová.
Zapomínat by se nemělo ani na vitamíny, především D a skupiny B. „Například ze sta gramů krabího masa organismus získá 150 procent doporučené denní dávky vitamínu B 12. Ten je důležitý především pro správnou funkci krvetvorby a nervového systému. Jeho dostatek zlepšuje paměť, podporuje koncentraci a snižuje riziko vzniku srdečních chorob,“ konstatuje nutriční terapeutka.
Všeho moc však škodí. Například jódu mají národy bez přístupu k moři ve svém jídelníčku málo, proto se jím obohacuje sůl. Na druhou stranu je zde i riziko. „Pokud bychom to přeháněli s příjmem mořských produktů, mohl by být nadbytečný příjem jódu i vyvolávajícím momentem pro vznik autoimunitního onemocnění štítné žlázy nebo její hyperfunkce,“ konstatuje dietoložka Karolína Hlavatá.
U ryb a mořských plodů je důležité, aby byly vždy čerstvé. Pokud si je chcete dát, vybírejte vždy prověřené obchody a restaurace. Protože tyto potraviny podléhají rychle zkáze, koupíte je u nás nejčastěji mrazené či konzervované. Obvykle se zpracovávají a mrazí přímo na lodi, aby se zamezilo jejich kontaminaci a následným nákazám. Pokud se vám nezdají, nešetřete a nebojte se je vyhodit a v restauraci vrátit.
Mezi mořské plody patří i rostliny, tedy řasy a chaluhy. Přezdívá se jim nejzdravější zelenina světa. „Jsou zdrojem vitamínů A, B, C, dále minerálních látek – zejména vápníku, zinku, hořčíku, železa, jódu a sodíku. Obsahují i lehce stravitelné bílkoviny,“ uvádí Zuzana Douchová.
„Ryby bychom měli mít v jídelníčku ideálně dvakrát týdně. Když si ho dvakrát měsíčně zpestříme i mořskými plody, uděláme dobře,“ říká Zuzana Douchová. Podobně zní Výživová doporučení pro obyvatelstvo České republiky zpracované odborníky ze Společnosti pro výživu: „Doporučujeme výrazné zvýšení spotřeby ryb a rybích výrobků, včetně mořských, kde je výhodou u tučnějších ryb vyšší obsah omega 3 mastných kyselin. V celkovém množství cca 400 gramů za týden.“
Zdroj: www.vimcojim.cz
Foto: Pixabay
Pokud vás zajímá gastronomie, máte rádi dobré jídlo a pití, navštěvujete kvalitní restaurace, kavárny a bary, pak čtěte také tištěný gastro magazín Štamgast a Gurmán.