12. 12. 2018 - Praděda, děda, tatínek Pilčík, všichni tři se jmenovali Aloisové a všichni byli vyuče-ní řezníci. Toto řemeslo má u rodiny Pilčíků již 150 let tradice. Jejich rodinné kořeny sahají k předchůdcům – ševcům do Vizovic.
Teprve Jiří Pilčík se kolem roku 1855 vyučil řezníkem. A tato rodová větev se z minulosti táhne řeznickým řemeslem z Bratřejova až do současnosti k rodině Karla Pilčíka – předsedy představenstva společnosti Masný průmysl Krásno a šéfa Sdružení pro zachování tradic řeznického řemesla na Valašsku.
Karel Pilčík tak představuje pátou generaci řezníků v rodině. Pokračovateli té šesté, jsou jeho děti, Pavlína a Karel. Karel Pilčík tak přivedl nejen k řemeslu další pokračovatele rodinné řemeslné tradice, ale také založil Muzeum řeznictví ve Valašském Meziříčí. „Jeho smyslem je připomenout bohatou řeznickou tradici v regionu. „Návštěvník tady pozná celou historii vývoje řeznického řemesla na Valašsku," uvedl krátce před jeho otevřením.
ZÁŽITKOVÉ MUZEUM
Unikátní zážitkové muzeum v samotném srdci Valašska, připomíná výjimečné postavení řeznického řemesla v tomto regionu a odkazuje na vynikající kvalitu místních uzenářských i masných výrobků.
Při exkurzi muzeem se dozvíte vše o pravé poctivé zabijačce. Zhlédnete jedinečnou expozici historie řeznického řemesla i živou interaktivní výstavu řeznických strojů a vybavení, ale také třeba film z historie a současnosti řeznického řemesla na Valašsku. A to není všechno…
ZABIJAČKOVÝ WORKSHOP
„Začíná to štamprlí,“ usmívá se v úvodu exkurze za historií řeznictví na Valašsku manažerka muzea Blanka Šustáčková. Podle ní si ve zdejší expozici od ledna 2019 mohou zájemci za 1600 korun zaplatit nový workshop - výrobu zabijačkových specialit. V úvodu zhruba tříhodinového školení získají sedm kilo surovin na jejich výrobu. Pod dohledem zkušeného mistra řezníka se naučí, jak mají toto maso a další suroviny zpracovat na tlačenku, jitrnice i jelítka. „Tuto vlastnoručně vyrobenou výslužku si pak odnesou domů," popsala manažerka muzea s tím, že stejně jako v reálném životě začíná každá zabíjačka štamprlí, tak účastníci tohoto novinkového programu tak začínají také.
„Půjde o zajímavý, netradiční zážitek, první termín pro návštěvníky máme naplánován na 11. ledna,“ popsala nový program pro návštěvníky manažerka muzea.
Za vznikem Muzea řeznictví ve Valašském Meziříčí stojí Karel Pilčík – majitel MP Krásno a.s., který je dalším pokračovatelem rodinné řemeslné tradice, která má již 150 let.
EXKURZE S POHOŠTĚNÍM
Provozovatelé atraktivní expozice doufají, že se muzeum stane kulturním a společenským centrem, které upevní dobré jméno řeznického řemesla a také rozšíří povědomí o výjimečných kvalitách uzenářských výrobků z Valašska. Muzeum svým návštěvníkům také nabízí exkurze s ochutnávkou uzenin z MP Krásno a místního Řeznictví H+H, které pak mohou zapít nefiltrovanou dvanáctkou Řeznický lev z minipivovaru Paličák. Součástí prohlídky muzea je kvalitní filmová projekce. Film o historii řeznictví na Valašsku pro muzejní projekci natočili tvůrci valašského filmu Děda a slovem jej provází místní uznávaný umělec František Segrado.
I samotná expozice muzea je „interaktivní“, vždyť se zde dávají do pohybu řeznické stroje z dob první republiky - soubor zde nazývají transmise.
Pohonnou jednotkou mlýnků, řezaček a kutrů je motor Slavia z Napajedel, který je pomocí kožených řemenů napojen na hřídel, která se otáčí a pohání jednotlivé stroje, které jsou na ni napojeny. „Transmise se po první republice přestala využívat a byla nahrazena elektrifikací. Stroje tak byly nahrazeny těmi s vlastním elektromotorem,“ připomněla manažerka Muzea řeznictví.
Doplnila, že za tři roky, kdy muzeum bylo otevřeno pro veřejnost, se do jejího povědomí již zapsalo a každý rok toto místo navštíví více jak desítka tisíc zájemců.
„Většina lidí, co sem jezdí, je nadšená. Návštěvníci vzpomínají u filmu na své mládí, kdy často někteří z nich zabijačky pamatují ještě jako děti,“ doplnila Blanka Šustáčková.
Zmijovka, flanelová košile se vzorem pepita. Zástěra, dobrá nálada a úsměv. Takoví byli řezníci na Valašsku. Takoví, i když už možná bez legendární zmijovky, jsou tady stále. Móda se zkrátka mění, ale recepty naštěstí zůstávají, stejně, jako před sto lety.
Muzeum řeznictví
Hranická 430/34, Valašské Meziříčí
Otevírací doba:
Po–Pá:
8:00–16:00
Sobota:
exkurzi nutno objednat
Neděle a svátky:
zavřeno
Exkurze je po domluvě možné objednat i mimo vyhrazenou otevírací dobu.
Zdroj: redakce
Pokud vás zajímá gastronomie, máte rádi dobré jídlo a pití, navštěvujete kvalitní restaurace, kavárny a bary, pak čtěte také tištěný gastro magazín Štamgast a Gurmán.