Štamgast & Gurmán

12. JazzFest Znojmo přinesl řadu novinek, které návštěvníky zaujaly

12. JazzFest Znojmo přinesl řadu novinek, které návštěvníky zaujaly

04. 02. 2019 - JazzFest Znojmo, který se konal 18. až 27. ledna, završil koncert patrona festivalu Petera Lipy. Festival letos přinesl vyšší návštěvnost než loni a návštěvníky potěšil několika novinkami.

Milovníky jazzu nově festival zavedl na kluziště, do hudebního muzea nebo do nově opraveného vinného sklepa v Novém Šaldorfě.

Zahraniční účast účinkujících návštěvníky lákala. Ve středu 23. ledna se představila pětinárodnostní kapela Gottfried di Franco. V pátek 25. ledna znojemské publikum potěšilo rakouské trio Andi Wilding Groovetet. Na obou akcích byl prostor sklepení penzionu U císaře Zikmunda zaplněný do poslední židle.

Stejně úspěšný byl i Jazzový večer v klubech, který v pátek 18. ledna přilákal na 500 zájemců o jazzovou hudbu. V jazzové šňůře vystoupila uskupení Friday Jazz Session, Valér Miko Trio, Jazz Hunters s Mojmírem Bártkem a Lucky Joke. „I když jsme oproti minulým rokům jeden koncert v jazzovém maratonu ubrali, návštěvnost byla v součtu za všechny čtyři akce vyšší, než v minulých letech. Byl to opravdu velmi radostný začátek 12. ročníku JazzFestu Znojmo,“ vzpomíná prezident festivalu Jiří Ludvík.

Dvakrát zmrzlý jazz

Dlouhodobě velmi oblíbené jsou vystoupení jazzových kapel na ulici. V lednu to nebývá zcela běžné, abyste na ulici potkali pouliční muzikanty. Proto tyto akce s volným vstupem lákají. Letos tradiční program Mrznoucí jazz Kouda’s Quartetu na zmrzlé Obrokové ulici v centru Znojma (19. ledna) doplnil v sobotní podvečer 26. ledna na Horním náměstí u bruslařské plochy Jazz na kluzišti se Znojemským pozounovým kvartetem Radka Svobody.Poprvé: gastro koncert i hudebně-výtvarná performance

Mezi novinky letošního ročníku patřilo Americké jazzové gastro odpoledne s Michalem Smrčkou (20. ledna). V originálním prostoru Terra Technica Musea měli návštěvníci mnohachodový raut v podání šéfkuchaře hotelu Savannah Petra Štykara. Tematické pohoštění za doprovodu pianisty se konalo v atraktivním prostředí největšího muzea jukeboxů na světě. Součást akce byla také dvouhodinová komentovaná prohlídka muzea. Večer vystoupil v kinosále muzea jazzový zpěvák Jan Smigmator.

V úterý 22. ledna poprvé v historii došlo ke splynutí vizuálního a instrumentálního umění na programu Jazz & Art Fusion. Speciálně pro JazzFest Znojmo namalovala originální nespoutaná výtvarnice Tereza Damcová obraz za doprovodu nekonformního jazzmana Martina Konvičky. „Návštěvníci byli svědkové vzniku obrazu, který aktuálně našel dočasné útočiště v nově vybudovaném sklepě vinařství Piálek a Jäger a chystá se jeho dražba,“ řekl prezident festivalu Jiří Ludvík.

Patron festivalu podesáté

10. výročí na JazzFestu Znojmo si užil Peter Lipa, který od 3. ročníku drží patronát nad JazzFestem Znojmo. Každoročně vystupuje a také vozí zajímavé hosty nebo pomáhá s dramaturgií festivalu. Už se stalo tradicí, že patron festivalu uzavírá program. Letos v neděli 27. ledna vystoupil ve znojemském divadle se zpěvačkou skupiny Fragile Svetlanou Rymarenko. „Přivezl jsem s sebou svoje nové CD, které vyšlo koncem roku 2018 a je trochu mimořádné. Jsou v něm cover verze starých slovenských evergreenů z poloviny minulého století. Koncert ale nebyl žádný antikvariát, protože písničky dostaly moderní střih a znějí současně. Naplněné divadlo mě velmi potěšilo,“ uvedl patron festivalu Peter Lipa.

JAZZFEST ZNOJMO 2019 V ČÍSLECH

12. ročník
12 míst konání koncertů
3 místa, kam JazzFest Znojmo zavítal poprvé
10 festivalových dní
16 koncertů a doprovodných akcí
8 vinařů, kteří na koncertech dělali degustace zdarma
2 100 návštěvníků festivalu

Zhodnocení festivalu prezidentem JazzFestu Znojmo Jiřím Ludvíkem:

„Velmi příjemně mě překvapila návštěvnost i mnoho pozitivních reakcí návštěvníků. Účinkující si pochvalovali, jaké máme ve Znojmě výborné jazzové publikum. Na letošní ročník se nám podařilo přivést mnoho výborných rakouských hostů. Moc se mě těší, že se nám daří spojovat česko-rakouské kulturní prostředí. Podařilo se nám například uspořádat koncert tria Josefa Feča v Drosendorfu a pak také přijíždí mnoho rakouských umělců k nám. Letos jsme poprvé zařadili na program gastro akci ve spolupráci s hotelem Savannah v Terra Technica Museu na Hatích. Mezi novinky tohoto ročníku patří také bruslení na živou jazzovou hudbu za zvuků pozounového kvartetu. Podařilo se nám také poprvé v historii zajistit performance.“Zdroj: Petra Štorková, JazzFest
Foto: Dominik ChalupníkPokud vás zajímá gastronomie, máte rádi dobré jídlo a pití, navštěvujete kvalitní restaurace, kavárny a bary, pak čtěte také tištěný gastro magazín Štamgast a Gurmán.

Vychytané.cz - fotky, fotoreporty, akce, parties     Golden Apple Cinema - multikino, Velké kino, kino Květen Zlín-Malenovice    
Gastro Novotný        
O nás | Reklama | Spolupráce | Kontakt
(c) Jaroslav Střecha, 2019, design DesignLabs.cz, úprava kódu a programování SPmedia.cz