Štamgast & Gurmán

Festival vína VOC Znojmo trhl návštěvnický rekord! Přišlo 9 900 lidí

Festival vína VOC Znojmo trhl návštěvnický rekord! Přišlo 9 900 lidí

16. 05. 2019 - Festival vína VOC Znojmo, který se konal ve středu 8. května již pojedenácté, trhl návštěvnický rekord!

„Návštěvnost měříme vždy podle počtu vydaných skleniček. Letos jich bylo 9 900, což znamená, že jsme překonali absolutní návštěvnický rekord z roku 2015, tehdy přišlo 8 800 lidí,“ počítá František Koudela, předseda VOC Znojmo.

„Chtěli bychom poděkovat nejen našim podporovatelům, tedy městu Znojmu, Vinařskému fondu a panu ministrovi zemědělství Miroslavu Tomanovi, ale zejména děkujeme návštěvníkům za skvělou atmosféru, která ve městě po celý den festivalu panovala,“ dodává Koudela.

Festival vína VOC Znojmo se totiž stává jednou z hlavních kulturně-společenských akcí Znojma. „Festival se díky své návštěvnosti pro nás stává takovým druhým vinobraním. Pro srovnání – na loňském vinobraní degustovalo u rotundy za dva dny celkem 16 450 lidí,“ připomíná Koudela jednu z hlavních scén Znojemského historického vinobraní, které se koná každoročně v září a je největší akcí svého druhu u nás.

Osvědčila se i vytvořená sklepní ulička přímo před stánky s vinaři, kde lidé degustovali u vinných sudů různých velikostí, jež doplňovaly stovky stolů a stolků na náměstí. „Při tak velkém počtu návštěvníků se to ukázalo jako výborný nápad, navíc to i dobře vypadalo. Příští rok sklepní uličku určitě zopakujeme,“ doplňuje Koudela.

Milovníci kvalitního vína, dobré hudby a lahodné gastronomie zaplnili nejen Horní náměstí, kde probíhal hlavní program, ale i přilehlé odrůdové ulice – Sauvignonovou ulici, Ryzlinkový trh a Veltlínské náměstí. Se skleničkou v ruce jste návštěvníky mohli potkat také u rotundy nebo u Vlkovy věže, informačního centra VOC Znojmo. Lidé zkrátka korzovali po celém městě.

V rámci festivalu, kde se nabízelo 81 vín odrůd Sauvignon, Ryzlink rýnský a Veltlínské zelené od 17 vinařů VOC Znojmo, se vypilo celkem 5 270 lahví, tedy 79 000 degustačních vzorků.

Na sklenku dobrého vína zavítali nejen místní a lidé z okolí, ale milovníci vína z celé republiky. „Namátkově můžeme zmínit třeba návštěvníky z Olomouce, Ostravy, Třebíče, Jihlavy, Brna Karlových Varů, Děčína, Zlína, Českých Budějovic, Kladna, Prahy, Velkého Meziříčí nebo Pardubic,“ vypočítává Koudela.

Návštěvníci se ve velkém účastnili také soutěže o ceny, kdy podmínkou bylo umístění fotografie na Instagram s hashtagem #vocznojmo. Dva šťastlivci si dokonce odnesli cenu hlavní – roční vinnou rentu. Ti musel ale mj. prokázat i určitou znalost vín, na pódiu je totiž čekal kvíz s moderátorem, kterým nebyl nikdo jiný než Ivo Dvořák, viceprezident Asociace sommelierů ČR.

Festival vína VOC Znojmo je označován za den vína, folklóru a gastronomie, podstatnou součástí festivalu je tak bohatý program. Přivítali jsme tu například folklórní soubor Ženičky a Klebetnice, Lakomou Bárku, balkánský temperament v podání Shum Davar nebo Objev roku 2019 – děvčata z Vesny. Večerní program tradičně zakončili místní – Cimbálová muzika Antonína Stehlíka. Festival doplnila ochutnávka regionální gastronomické speciality – Pohořelického kapra připravili přední nejen znojemské hotely a restaurace na několik způsobů.

Kompletní fotogalerii z Festivalu vína VOC Znojmo naleznete na ve speciální sekci na našem webu i na našem Facebooku. Těšit se můžete i na nové video z festivalu, které jistě vystihne nezaměnitelnou atmosféru tohoto výjimečného dne.

Další ročník festivalu se koná 8. května 2020. „Příští festival vychází na pátek, a tak věřím, že pokud vyjde počasí, překonáme i letošní rekord,“ těší se František Koudela.

Festival se konal pod záštitou ministra zemědělství Miroslava Tomana a za podpory Vinařského fondu ČR a města Znojma.


Zdroj: Mgr. František Koudela, VOC Znojmo, z.s.

Pokud vás zajímá gastronomie, máte rádi dobré jídlo a pití, navštěvujete kvalitní restaurace, kavárny a bary, pak čtěte také tištěný gastro magazín Štamgast a Gurmán.

Vychytané.cz - fotky, fotoreporty, akce, parties     Golden Apple Cinema - multikino, Velké kino, kino Květen Zlín-Malenovice    
Gastro Novotný        
O nás | Reklama | Spolupráce | Kontakt
(c) Jaroslav Střecha, 2020, design DesignLabs.cz, úprava kódu a programování SPmedia.cz