24. 05. 2019 - Ivan Zábojník pochází z Luhačovic. V roce 2002 se přestěhoval do Brazílie a začal zde i podnikat. Nedaleko Rio de Janeira v letovisku Frade (Angra dos Reis) vlastní a provozuje turistický resort s hotelem Fradíssimo a penzionem Rio Bracuhy. Od roku 2017 zde vaří i své pivo.
Pivo jste už vařil v ČR nebo jste ho začal vařit až v Brazílii?
S vařením piva mám zkušenosti až z Brazílie.
A jak jste vlastně přišel na myšlenku ho zde vařit?
Jedním z důvodů bylo, že jsem zde, v Brazílii, neměl příležitost si koupit pivo v takové kvalitě, jak jsem byl zvyklí z domu. Dovoz piva Prazdroj byl kvůli nadnárodní obchodní transakci takřka přerušen. K točenému Prazdroji jsem se ještě dostal při Olympijských hrách v Riu, kdy ve mně dozrálo rozhodnutí vařit vlastní pivo. Kamarádi mi poslali recept, jak pivo uvařit. Spojil jsem se s místním pivovarem a sládkem. Pro setkání Čechů a Slováků, které hostíme, jsme pak uvařili už vlastní pivo. Měl jsem k tomu tedy několik motivů, které se nahromadily počátkem roku 2017, kdy jsem se pustil do první várky 6. dubna 2017 a 28. dubna 2017 se dostalo na svět první Pivečko.
Jaké používáte suroviny?
Žatecké chmely, brazilský či český slad a kvasinky obdobné těm, které se používají při výrobě Prazdroje.
Jde v Brazílii sehnat chmel?
V Brazílii se vaří pivo ve velkém objemu, i když to zrovna neznamená, že by k tomu potřebovali chmel, protože většina brazilských piv je nasládlých a asi žádný chmel nevidělo. Chmel se tady ale dá sehnat, protože v posledních letech je zde boom malých pivovarů, které pivo vaří "poctivě". Jde především o oblíbené druhy IPA a ALE. Dokonce se tu dnes snadno sehnat i chmel z Česka. Cenově je ale mnohonásobně dražší. Já si na první várky vozil chmel z Česka.
Pokud byste měl své pivo přirovnat k nějakému u nás v ČR, jaké by to bylo?
Původní záměr byl udělat nějakou věrnou kopii plzeňského Prazdroje, protože mám rád hořká piva a takové tady na trhu nelze sehnat. Myslím, že se nám podařilo udělat velmi kvalitní pivo, dokonce pro mnohé Čechy, kteří k nám zavítají je naše Pivečko lepší než česká piva.
Jak reagují tamní obyvatelé na vaše pivo?
Určitě nemáme široké publikum, protože většina Brazilců skutečné pivo nikdy nepila a naše Pivečko je dost chuťově výrazné a hořké, což není to, na což jsou Brazilci zvyklí. Máme ale klientelu, pro kterou je Pivečko nejlepší dostupné pivo i přes to, že cenové je několikrát dražší než běžná piva. Určitě se nám ale daří získávat publikum na točené Pivečko, což není běžná věc v místních barech a restauracích.
Kolikastupňové vaříte?
Dvanáctku.
Jak velké množství ho uvaříte?
Deset tisíc litrů piva ročně.
Jde na odbyt?
Odbyt se snažíme zabezpečovat hlavně přes naše dvě prodejní místa, Pivečko Bar & Restaurant v našem Fradíssimo hotelu a na penzionu Rio Bracuhy. Jinak máme jen pár dalších prodejních míst v blízkém okolí.
Zdroj: PR
Pokud vás zajímá gastronomie, máte rádi dobré jídlo a pití, navštěvujete kvalitní restaurace, kavárny a bary, pak čtěte také tištěný gastro magazín Štamgast a Gurmán.