20. 06. 2019 - PRAHA - Ocenění Škola roku 2018 získala na loňské Výroční konferenci AHR ČR Vysoká škola hotelová v Praze. Povídali jsme si s jednatelem vysoké školy Ing. PETREM STUDNIČKOU, PhD.
V čem je vaše škola jiná v porovnání s jinými vysokými hotelovými školami?
Vysoká škola hotelová v Praze (VŠH) vznikla jako jedna ze tří vůbec prvních soukromých vysokých škol v České republice. Dnes jako jediná v Česku nabízí výuku nejen v bakalářském, ale i v navazujícím magisterském stupni studia, a to jak v prezenční, tak v kombinované formě studia. Navíc máme akreditován i bakalářský studijní program Hospitality Management, který je vyučován výhradně v anglickém jazyce.
Ve srovnání se zahraničními vysokými školami je unikátní především výuka v magisterském stupni ukončená titulem inženýr.
Jaký je o studium zájem?
Jsme profesně zaměřená vysoká škola. Zájem je o prakticky zaměřené bakalářské studium, ve kterém studují dvě třetiny našich studentů, zbylá jedna třetina studuje více teoreticky zaměřené magisterské studium. Ročně nastupuje do 1. ročníků v obou stupních studia přibližně 250 studentů. Aktuálně má VŠH 1 200 studentů, za dobu své existence úspěšně ukončilo studium 7 000 absolventů.
Které předměty dělají studentům největší potíže?
Pokud se podíváme na celkové výsledky, tak nejobtížnější jsou pro studenty jednoznačně předměty
zaměřené na makroekonomii a účetnictví. Ale u ekonomicky zaměřených studijních programů nelze tyto důležité předměty opomenout.
Právě propojení s praxí má pro studenty velký význam. S jakými hotely, restauracemi spolupracujete?
Spolupracujeme s celou řadou subjektů, jmenovat mohu společnost Regata Čechy, která provozuje Hotel Port u Máchova jezera či Hotel Horizont v Peci pod Sněžkou, hotelovou společnost Vienna House, společnost Bookassist Czech Republic, restaurace Di Carlo působící na území hlavního města Prahy, společnost Nestlé Česko, největší hotelovou skupinu v Česku CPI Hotels. Dlouhodobě spolupracujeme se společností Ambassador Group provozující jeden hotel v Praze a dva hotely v Mariánských Lázních. Studenti se během studia mohou účastnit nejen praxí, ale i odborných exkurzí. Během nich jsme navštívili lázeňské hotely v Karlových Varech, Mariánských Lázních a Luhačovicích, institucionální stravování je prezentováno na příkladu Fakultní nemocnice Motol nebo Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.
Kam jezdí studenti na praxi do zahraničí?
Studenti se v rámci programu Erasmus+ mohou účastnit dvou typů zahraničních výjezdů. Jedná se o semestrální studijní pobyty na jedné z 26 partnerských vysokých škol, které má VŠH v 16 zemích, Portugalskem počínaje a Tureckem konče. Další z možností jsou pracovní stáže nebo pracovní pobyty. S ohledem na bezpečnostní situaci či brexit počet zájemců z řad studentů o výjezd do zahraničí klesá, přesto přibližně 50 studentů ročně do zahraničí vycestuje a mezi soukromými vysokými školami patříme, i s ohledem na zaměření vyučovaných studijních programů, mezi špičku v počtu vyjíždějících studentů. Ani přijíždějících studentů ze zahraničí nemáme málo, a to především díky ucelené výuce v anglickém studijním programu.
Jaké další aktivity školy by mohli potenciální studenty zajímat?
Studenti mají možnost angažovat se aktivně ve Studentském senátu VŠH. Ten se podílí na organizaci přednášek zvaných odborníků z praxe, pořádá různé akce pro studenty a vynechat nesmím studentské party. Každoročně vítáme zájem studentů o spolupráci na tematicky zaměřené gastronomické akci, která se koná vždy
v polovině května.
Patří někdo z vašich absolventů ke „známým jménům“ v oblasti hotelnictví?
Na naše absolventy jsme náležitě pyšní. Jmenovat mohu Hoteliéra roku 2014 Tomáše Blablu, generálního ředitele společnosti HP Tronic, která provozuje tři hotely a restaurace ve Zlínském kraji. Úspěšný je Martin Kocourek ze společnosti Swiss Hospitality Management, Jaromír Pažout působící v Bookassist Czech Republic, Eva Dvořáková zastupující společnosti Ambassador Group, kastelán hradu Karlštejn Lukáš Kunst nebo Miloš Kopal ze společnosti Nestlé Česko. Naším absolventem je rovněž známý kuchař Filip Sajler. Absolventem školy jsem i já sám, a dodnes jsem jí zůstal věrný.
V květnu škola uspořádala kulinářskou akci Retro gastronomie aneb 30 let od sametové revoluce a oslavila tak zároveň 20 let své existence. Co bylo hlavním gastro tématem?
Letošní gastronomické téma bylo zaměřeno především na 80. léta minulého století. Hosté mohli ochutnat jako studený předkrm šunkový závitek v aspiku, krevetový koktejl či sýrovou roládu. Mezi polévkami nechyběly hovězí vývar s játrovými knedlíčky a nudlemi a dršťková polévka. Jako hlavní chod byly podávány sekaná pečeně s bramborovou kaší, gothaj v bramboráku, vepřové výpečky s bramborovým knedlíkem a špenátem nebo kuřecí prso s broskví a šťouchaným bramborem. Jídla připravili studenti VŠH pod vedením odborného asistenta katedry hotelnictví Ing. Zbyňka Vinše. Hosté platili v dobové měně, kterou byla koruna československá.
Ing. PETR STUDNIČKA, PhD.
TEXT: Michaela Šulcová / AHR ČR
FOTO: Petra Janoušková
Pokud vás zajímá gastronomie, máte rádi dobré jídlo a pití, navštěvujete kvalitní restaurace, kavárny a bary, pak čtěte také tištěný gastro magazín Štamgast a Gurmán.