Štamgast & Gurmán
Toto je inzerce. Proč ji ještě u nás nemáte také? Více ZDE

Dětské zboží: za stejnou kvalitu zaplatíme o 40 % více než v Německu

Dětské zboží: za stejnou kvalitu zaplatíme o 40 % více než v Německu

19. 08. 2019 - ČESKÁ REPUBLIKA - Spotřebitelský časopis dTest porovnal složení a ceny výrobků pro malé děti na českém a německém trhu.

V řetězcových drogeriích a supermarketech zakoupil 32 výrobků značek, které se prodávají jak v Německu, tak i u nás. Šlo o dětské příkrmy, pleny, sušenky, obilné kaše, počáteční kojenecké mléko i ovocný čaj. Průzkum ukázal, že kvalita je téměř stejná, čeští zákazníci si ale výrazně připlatí.

Redaktoři dTestu zjišťovali, zda se nějak liší údaje o složení výrobků, hmotnosti a výživových hodnotách. Na žádné významné rozdíly tentokrát nenarazili.

„Velká míra shody byla pravděpodobně dána i tím, že se v mnoha případech v České republice prodává zboží určené pro německý trh, jen je dodatečně označeno českou etiketou. Z naší zkušenosti se ukazuje, že potíže s rozdílným složením většinou vznikají, když zboží pro různé trhy pochází z různých továren,“ komentuje zjištění Hana Hoffmannová, šéfredaktorka časopisu dTest. A dodává: „Zarazil nás ovšem významný rozdíl v ceně. Ve všech námi sledovaných případech vyšlo zboží z Německa levněji. A to velmi výrazně, v průměru činil cenový rozdíl 43 %. Pokud bydlíte nedaleko hranic, případně byste chtěli pořídit větší nákup, měla by tedy cesta do německého obchodu smysl.“

Nejvíce – více než dvakrát tolik – si ze zkoumaných produktů český zákazník připlatí za sušenkové kaše Bebivita Milchbrei Keks. V Německu 500g balení vyšlo v přepočtu na 65,20 Kč, u nás 600g na 169 Kč. V přepočtu na 100 gramů si tedy u německých sousedů účtovali 13 Kč, u nás 28,20 Kč.

Výrazně dráž (o 89 %) se v Česku prodává i Hipp Bio ovocný čaj a o více než 50 % jsou u nás dražší krekry Bebivita Reiswaffeln Himbeere-Joghurt a příkrmy značky Hipp (Hippis Jablko-Hruška-Banán, Mango-Banane in Apfel a Zelenina a rýže s telecím masem).

„Nemile nás překvapil také rozdíl v ceně jednorázových plenek. Zcela shodné balení se nám podařilo koupit jen v případě plenek dm Babylove Premium Windeln 4+, kde jedna plenka českého kupce vychází na 5 Kč, zatímco německého na 3,70 Kč, což je 35% rozdíl,“ konstatuje Hana Hoffmannová. Nejblíže si byly ceny české a německé kojenecké výživy Nestlé Beba, i když i zde vyšlo zboží v českém obchodě o 7 % dráž. Podobný cenový rozdíl (8%) dTest zaznamenal i u instantní kaše dm Babylove Bio Milch­brei Banane.

„V českých prodejnách jsme za nákupní košík zahrnující jednu kojeneckou výživu, dvojici ovocných čajů, dvě balení plen, dvě instantní kaše, čtvery sušenky a pětici příkrmů nechali 1710,90 Kč. V Německu nás totožný nákup vyšel na 53,59 eura, což při kurzu eura na konci června odpovídalo 1369,60 Kč,“ uvádí Hoffmannová.

Proč si připlácíme? Malý vliv mají rozdílné sazby daně z přidané hodnoty. V Německu je to u potravin 7 % a u plenek 19 %. V České republice se počáteční kojenecká výživa daní 10 %, ostatní dětské potraviny 15 % a plenky 21 %. „Pouze rozdílná daň ovšem zjištěné cenové rozdíly nevysvětluje,“ uzavírá Hoffmannová.

Přehled všech srovnávaných výrobků nejdete na www.dtest.cz.

Zdroj: dTest, o.p.s.

Pokud vás zajímá gastronomie, máte rádi dobré jídlo a pití, navštěvujete kvalitní restaurace, kavárny a bary, pak čtěte také tištěný gastro magazín Štamgast a Gurmán.

Vychytané.cz - fotky, fotoreporty, akce, parties     Golden Apple Cinema - multikino, Velké kino, kino Květen Zlín-Malenovice    
Gastro Novotný        
O nás | Reklama | Spolupráce | Kontakt
(c) Jaroslav Střecha, 2024, design DesignLabs.cz, úprava kódu a programování SPmedia.cz