Štamgast & Gurmán

Zatřiďování vín: 18 nových vín VOC Znojmo a jeden královský ryzlink

Zatřiďování vín: 18 nových vín VOC Znojmo a jeden královský ryzlink

09. 09. 2019 - ZNOJMO - VOC Znojmo se rozrostlo o 18 nových vín s označením vín originální certifikace. Rozhodla o tom komise degustátorů na čtvrtečním zatřiďování vín.

Z 23 přihlášených vín jich 18 obdrží pásku VOC Znojmo. Vína mohou premiérově ochutnat návštěvníci zářijového Znojemského historického vinobraní. Zatřiďovalo se i do Královské řady vín VOC Znojmo.

Ročník 2018 přál ryzlinkům a veltlínům. Vína vynikají svěžestí, ovocnými tóny, jsou extraktivní a kořenitá s výrazným potenciálem zrání na láhvi. Sauvignony si zase zachovávají svoji typickou ovocnost,“ nechal se již při dubnovém zatřiďování slyšet František Koudela, předseda VOC Znojmo. Doslova to platilo i pro toto srpnové hodnocení.

Pro vinaře je označení VOC Znojmo velmi prestižní, svá vína proto pečlivě připravují. Nejvíce nově certifikovaných vín je odrůd Ryzlinku rýnského (8), pak Veltlínského zeleného (5) a pak Sauvignonu (4). Vinaři zatřídili také jedno Cuvée.

„Vinař obdrží pro svá vína přesně tolik pásků, kolik lahví zatříděného vína VOC Znojmo měl v době odběru vzorků vín k zatřídění,“ připomíná Koudela. „Na identifikační pásce nalezne každý zákazník kód výrobce, číslo šarže, kód rozhodnutí a počet lahví v dané šarži,“ doplňuje Koudela. Pro spotřebitele je tato kontrolní páska garancí původu a výjimečnosti vín z vybraných viničních tratí znojemské vinařské podoblasti.

Všechna zatříděná vína jsou vína aktuálního ročníku, letos tedy ročníku 2018. Nově zatříděná vína VOC Znojmo budou moci milovníci vína ochutnat na Znojemském historickém vinobraní 2019 – v pátek 13. září a v sobotu 14. září na scéně VOC Znojmo u rotundy sv. Kateřiny. Společně s již dříve zatříděnými víny se návštěvníci vinobraní mohou těšit na celkem devět desítek vín VOC Znojmo.

Hodnocení královských ryzlinků

Hodnotilo se také v rámci Královské řady vín VOC Znojmo. Z dvou přihlášených vín dostalo označení kandidáta jedno – Ryzlink rýnský od Vino Hort ročníku 2018. Pokud projde následně i finálním hodnocením, bude toto víno uvedeno na trh 28. září 2021.

„Jako jediný spolek VOC máme od roku 2016 vlastní exkluzivní Královskou řadu vín, na kterou jsme neskutečně pyšní. Dosud jsme těchto exkluzivních vín uvedli na trh pět. Znojemská vína odrůdy Ryzlinku rýnského mají velký potenciál ke zrání na lahvi – tato vína se v čase vyvíjejí k dokonalosti, a tak se jedná opravdu o vína světové kvality. Královské ryzlinky se vždy uvádějí na trh symbolicky 28. září, neboť svatý Václav je patronem vinařů,“ dodává Koudela. Hrdlo jejich lahve zdobí speciální páska ve žluto-červeném provedení, stejné barvy je na těchto vínech i znak VOC Znojmo.

OBECNÉ INFORMACE K ZATŘIĎOVÁNÍ VÍN

Pro vína, která mají dostat označení VOC, platí striktní pravidla. Ještě přísnější, než jaká definuje zákon. Označení VOC však cílí v první řadě na spotřebitele, který má díky tomuto označení jistotu, že si kupuje opravdu kvalitní víno, které je typické pro danou oblast. Pro Znojemsko jsou to vína odrůd Sauvignon, Ryzlink rýnský a Veltlínské zelené, případně jejich cuvée. Aby ve vínech ještě více vynikl terroir a vína tak byla ještě charakterističtější pro Znojemsko, musela mít zatřiďovaná vína zbytkový cukr maximálně 15 gramů na litr. Právě nižší obsah cukru dává vínu ještě typičtější charakterové vlastnosti. Zatřiďování vín do apelačního systému VOC Znojmo probíhá vždy 2x ročně – v dubnu a srpnu.

KRÁLOVSKÁ ŘADA VOC ZNOJMO

S myšlenkou speciální řady vín originální certifikace přišel spolek VOC Znojmo jako první mezi spolky VOC. Vína Královské řady, která jsou pouze z odrůdy Ryzlinku rýnského, procházejí dvěma komisemi pro rozhodnutí. Finální rozhodnutí vydává komise na zasedání po 33 měsících od data ověření hroznů. Pokud vína projdou, obdrží speciální pásku s logem Královská řada VOC Znojmo. Páska je v odlišné barvě než pásky pro vína VOC Znojmo, a to v žluto-červeném provedení, stejně jako speciální znak VOC Znojmo. Lahve mohou být uzavřeny pouze kvalitním korkovým uzávěrem.

Vína Královské řady, symbolicky věnovaná královskému městu Znojmu, budou uvedena na trh vždy 28. září příslušného roku (28. září slaví svátek Václav, patron vinařů). První vína Královské řady byla na trh uvedena v roce 2016 a šlo o Ryzlink rýnský 2013 od Znovínu Znojmo a Ryzlink rýnský 2013 od Vinařství Waldberg Vrbovec. V roce 2017 se mezi královské ryzlinky zařadil Ryzlink rýnský 2014 od Vino Hort. V roce 2018 uvedl spolek na trh další dva královské ryzlinky, oba ročníku 2015 – jeden od Vinařství Waldberg Vrbovec a jeden od Vinařství Hanzel. Vína jsou z důvodu jejich výjimečnosti k dostání jen u samotných vinařů. O zatřiďování do Královské řady více níže.

Zdroj: VOC ZNOJMO

Pokud vás zajímá gastronomie, máte rádi dobré jídlo a pití, navštěvujete kvalitní restaurace, kavárny a bary, pak čtěte také tištěný gastro magazín Štamgast a Gurmán.

Vychytané.cz - fotky, fotoreporty, akce, parties     Golden Apple Cinema - multikino, Velké kino, kino Květen Zlín-Malenovice    
Gastro Novotný        
O nás | Reklama | Spolupráce | Kontakt
(c) Jaroslav Střecha, 2020, design DesignLabs.cz, úprava kódu a programování SPmedia.cz