Štamgast & Gurmán

Do 15. ročníku obnovené tradice vstoupí Svatomartinská vína dříve a kvalitnější

Do 15. ročníku obnovené tradice vstoupí  Svatomartinská vína dříve a kvalitnější

08. 10. 2019 - ČESKÁ REPUBLIKA - Letos poprvé netradičně vypukne svátek všech milovníků vína už za měsíc, tedy v pátek 8. listopadu.

Vinařský fond tak vyhověl přání vinařů, obchodníků, vinárníků a restauratérů. Druhou zásadní změnou letošního ročníku je pokračující trend zvyšování nároků na kvalitu.

Prodejci vína a pořadatelé vinařských akcí usilovali o možnost prodávat Svatomartinská vína už o víkendu, který bude bezprostředně předcházet pondělnímu svátku sv. Martina. Vinařský fond jako majitel značky se rozhodl dřívější prodej Svatomartinských vín umožnit a zohlednil jej v licenčních podmínkách, které vinaře zavazují k dodržování stanovených pravidel prodeje a značení. Změnu však ocení zejména spotřebitelé, kterým tak Svatomartinská vína zpříjemní hned tři po sobě jdoucí listopadové dny.

„Hlavní oslavy svátku svatého Martina budou ale samozřejmě i nadále probíhat 11. 11. na desítkách míst celé republiky. Zahájení prodeje už od pátku je tak pouze možností pro obchodníky, z hlediska spotřebitelů a principů obnovené tradice se ale nic nemění,“ vysvětlil hlavní důvod úpravy podmínek Ing. Jaroslav Machovec, ředitel Vinařského fondu, který ochrannou známku Svatomartinské vlastní a každoročně ji propůjčuje vinařům. „Největší ochutnávka Svatomartinských vín – Svatomartinský košt, který každoročně pořádáme v Brně, tak proběhne tradičně 11. 11.,“ upřesnil Ing. Machovec.

Další změnou je zvýšení důrazu na kvalitu Svatomartinských vín. Cílem Vinařského fondu je, aby značka Svatomartinské představovala spolehlivou záruku nadprůměrných vín. „Svatomartinská vína nejsou jen mladá vína. Jsou to také vína kvalitní, z pečlivě vybraných odrůd a vyráběná s náležitou péčí vinaře. Rozhodli jsme se proto již podruhé v historii sáhnout ke zvýšení nároků na minimální kvalitu vín, která chtějí známku Svatomartinské používat,“ oznámil Ing. Machovec z Vinařského fondu hlavní důvody pro zvýšení požadovaného počtu bodů při hodnocení ze 78 na 80 (ze 100). „Naši vinaři už výrobu Svatomartinských vín velmi dobře zvládají, a tak nemáme pochyb, že drtivá většina z nich vyšší nároky na kvalitu splní,“ naznačil objem produkce letošního ročníku Ing. Machovec.

 

Zdroj: Vinařský fond

Pokud vás zajímá gastronomie, máte rádi dobré jídlo a pití, navštěvujete kvalitní restaurace, kavárny a bary, pak čtěte také tištěný gastro magazín Štamgast a Gurmán.

Vychytané.cz - fotky, fotoreporty, akce, parties     Golden Apple Cinema - multikino, Velké kino, kino Květen Zlín-Malenovice    
Gastro Novotný        
O nás | Reklama | Spolupráce | Kontakt
(c) Jaroslav Střecha, 2020, design DesignLabs.cz, úprava kódu a programování SPmedia.cz