13. 12. 2019 - ČESKÁ REPUBLIKA - Má více jmen – bílá, vinná i smetanová, někde jí nazývají i točenice. Každý řezník má svůj recept, dělá se z telecího, hovězího i vepřového masa, přidávají se ve smetaně namočené rohlíky, a nebo méně či více vína.
I když recept na vinnou klobásku patří již neodmyslitelně k naší tradiční kuchy-ni, nemá u nás zase tak dlouhou histo-rii. V českých kuchařkách ji najdeme až teprve na začátku 19. století. Nelze pro-to věřit krásné legendě, že do zlatova upečená klobáska stočená do spirály, schválně připomíná slunce a je vlastně oslavou pohanského svátku slunovratu. Při jejím vzniku jsme se spíše inspirova-li u našich německých sousedů. Barvou totiž velmi připomíná oblíbenou bílou bavorskou klobásu, která se zde často na vánočním stole objevuje s bramborem a kysaným zelím. S hrachovou kaší ji zase milují Holanďané a dopřávají si ji 6.12., což je jejich hlavní svátek. Většina našich rodin si sice na Štědrý den pochutnává buď na smaženém kapru, nebo na sma-ženém řízku, ale najde se mnoho rodin, které si k bramborovému salátu dají vin-nou klobásu. Mají ji rádi i děti, pro které je samozřejmě bezpečnější, i když ne zdravější variantou, než tradiční kapr.
Jak správně připravit vinnou klobásu? Nejjednodušší způsob je klobásu upéct v troubě a podávat s hedvábnou bram-borovou kaší, nebo ji obalit v trojobalu a usmažit. Zde vám poradíme jeden trik od šéfkuchařů našich certifikovaných restaurací Czech Specials – klobásu před zpracováním krátce, pouze na pár minut vložte do vroucí vody. Náplň klobásy tak ztuhne a vy klobásu lehce zatočíte a propíchnete špejlí, aniž by náplň vytekla a klobása v troubě ani ve fritéze nepopraská.
www.czechspecials.cz
Zdroj: PR
Pokud vás zajímá gastronomie, máte rádi dobré jídlo a pití, navštěvujete kvalitní restaurace, kavárny a bary, pak čtěte také tištěný gastro magazín Štamgast a Gurmán.