20. 8. 2020 - S blížícím se podzimem přichází doba vinobraní, kdy mají vinaři plné ruce práce. A to i ti, kteří pěstují podle zásad ekologického zemědělství a ze svých hroznů vyrábějí bio víno. V čem spočívá hodnota bio vína, jak ho poznat a podle čeho se při koupi rozhodovat, prozradíme v článku.
Už v antickém Řecku se před více než pěti tisíci lety měšťané rozjímali nad sklenkou dobrého vína a postupem času jeho kouzlu podlehly i ostatní národy. Pokud i vy patříte k těm, kteří si rádi pochutnají na dobrém vínu, zpozorněte. Kvalitu totiž ovlivní především hrozny, u kterých je dobré zaměřit se na původ i péči. V tomto případě vám jistotu zaručí víno označené zkratkou BIO, které jednoduše poznáte podle loga biolistu nebo biozebry.
Hodnotné bio víno najdete růst na vinicích, na kterých se hospodaří dle zásad ekologického zemědělství. Vinaři tam důsledně dbají na životní prostředí a způsob produkce. Používají výhradně přípravky na ochranu rostlin, které jsou pro ekologické zemědělství povolené. Často se jedná o různé výluhy z bylin a rostlin nebo mikrobiální přípravky. Proti škůdcům se hojně využívají různí predátoři či parazité, kteří je hubí. Bio víno chutná skvěle, aniž by jeho pěstování a výroba zatížila přírodu.
Vinice jsou plné života a poskytují domov hned několika živočichům, kteří svým působením přispívají k výsledné kvalitě vína. „Každé druhé meziřadí je zelené a po většinu vegetačního období zde kvete nějaká bylina. Spolu s příkmenným pásem jde o téměř sedmdesát procent plochy. K tomu je potřeba přičíst listovou plochu vinice, která dosahuje až jeden a půl metru. To vše nabízí bio vinice k životu bez jedů,“ vysvětluje jeden z předních českých bio vinařů Petr Marcinčák.
Samotný růst vinohradu a schopnost vyprodukovat kvalitní hrozny, zásadně ovlivňuje úrodnost půdy. Bez ní se žádný bio vinař neobejde. Základem je tedy mít půdu živou, propustnou, s vyrovnaným poměrem živin a schopností zadržet v sobě dostatek vody potřebné pro růst rostlin. To pomáhá zajistit a udržet právě i druhově bohaté ozelenění vinic (např. v meziřadí), které tak má dopad nejen na kvalitu půdy, ale také výživu a ochranu rostlin.
Ekologičtí vinaři nemohou používat průmyslová hnojiva ani chemické postřiky, mohou si maximálně „vypomoci“ přípravky na ochranu rostlin (před chorobami a škůdci) povolenými pro ekologické zemědělství. V případě nejvyšší nouze mohou použít fungicidy na bázi elementární síry a mědi, které jsou povolené v určitém omezeném množství i v ekologickém zemědělství. Musí také vhodně volit odrůdy vzhledem ke stanovišti a kvalitě či složení půdy. Proto v ekologickém vinohradnictví můžeme vidět zejména tzv. rezistentní odrůdy jako např. Hibernal, Cabernet Cortis, Laurot apod.
Zásadní je ve vinohradu udržovat pestrost, mít tam tzv. bohatou biodiverzitu, protože každá rostlina či bylina láká či odpuzuje někoho jiného a včely, motýli, kobylky i draví roztoči, slunéčka nebo škvoři jsou důležití právě v boji proti přemnoženým škůdcům.
Zdroj: Kateřina Chalupová, PEPRCONSULTING
Pokud vás zajímá gastronomie, máte rádi dobré jídlo a pití, navštěvujete kvalitní restaurace, kavárny a bary, pak čtěte také tištěný gastro magazín Štamgast a Gurmán.