Štamgast & Gurmán

Cestovní ruch na Východní Moravě čelí další nepříjemné výzvě

Cestovní ruch na Východní Moravě čelí další nepříjemné výzvě

20. 10. 2020 - VÝCHODNÍ MORAVA – Dopady jarních opatření proti rozšíření koronaviru byly pro cestovní ruch ve Zlínském kraji velmi citelné, když počet hostů ve Zlínském kraji meziročně poklesl o 52,4% a počet jejich přenocování o 47,6%.

V letních měsících, zejména o prázdninách, se naplnil předpoklad, že obyvatelé ČR budou vyhledávat především pobyty v tuzemsku, což pro většinu ubytovacích zařízení znamenalo krátkodobě velmi dobrou obsazenost, podobně se zhruba tři měsíce částečně stabilizovaly také restaurační služby a velmi dobrá se jevila návštěvnost tzv. jednodenních turistických cílů (hradů, zámků, muzeí apod.). Na druhou stranu velká nejistota a možnost zdravotních rizik vedla mnohé organizátory k přesouvání akcí do nových termínů (např. Zlín Film Festival, koncerty Filharmonie B. Martinů). Některé akce byly bez náhrady zrušeny (Barum Czech Rally, Master of Rock, Vizovické Trnkobraní, Karlovský gastrofestival a další). S tím souvisejí také nižší tržby navazujících služeb cestovního ruchu. Sníženou možností (i ochotou) lidí cestovat jsou postiženy cestovní kanceláře a agentury. Naplno se restrikce projevily v pořádání kongresů a konferencí, z nichž proběhl jen nepatrný zlomek, navíc přesuny akcí z jarních měsíců do podzimu přinesly organizátorům díky druhé vlně koronaviru jen nové náklady a prakticky žádné tržby.

Druhá vlna epidemiologických opatření je velmi těžkou zkouškou pro všechny zaměstnavatele v oblasti cestovního ruchu. Ve hře je dopad zejména na zaměstnance v oblasti ubytovacích a stravovacích služeb, kterých ve Zlínském kraji pracuje téměř 8 tisíc. Je nepříjemné, že k zastavení příjmů pro podniky v cestovním ruchu dochází před zimní sezonou, která patří z pohledu výnosů k nejslabším obdobím roku, zatímco náklady, zejména na energie, v tomto období rostou.

 

Zdroj: Centrála cestovního ruchu Východní Moravy, o.p.s.

Pokud vás zajímá gastronomie, máte rádi dobré jídlo a pití, navštěvujete kvalitní restaurace, kavárny a bary, pak čtěte také tištěný gastro magazín Štamgast a Gurmán.

Vychytané.cz - fotky, fotoreporty, akce, parties     Golden Apple Cinema - multikino, Velké kino, kino Květen Zlín-Malenovice    
Gastro Novotný        
O nás | Reklama | Spolupráce | Kontakt
(c) Jaroslav Střecha, 2020, design DesignLabs.cz, úprava kódu a programování SPmedia.cz