Štamgast & Gurmán

Mladá Svatomartinská vína: Čím jsou výjimečná a do kdy je vypít?

Mladá Svatomartinská vína: Čím jsou výjimečná a do kdy je vypít?

11. 11. 2020 - ČESKÁ REPUBLIKA - Období svatého Martina patří nejen tradiční hostině vpodobě pečené husy, ale také Svatomartinským vínům, bez kterých si tento pokrm mnoho lidí neumí představit. Tato mladá vína jsou první ochutnávkou zletošní úrody, kteráse dostanou kzákazníkům na stůl. Vyznačují se krátkou dobou zrání vsudech a potěší svou lehkou chutí.

Svatomartinské víno se od standardního liší především krátkou cestou z vinice na stůl. „Standardní víno zraje minimálně rok dva, případně i několik let a teprve potom se dostane k zákazníkům. Cesta Svatomartinského vína od vinice až ke konečnému spotřebiteli je krátká, běžně trvá necelé dva měsíce,“ říká Vlastimil Vávra, manažer nákupu vín v obchodech Albert. Oficiální termín, kdy jdou tato vína do prodeje, je středa 11. listopadu, tedy přesně na svátek svatého Martina.

Mladým vínům vládne Muškát

Aby mohlo víno nést označení Svatomartinské, musí být vyrobeno z odrůdy hroznů, které jsou schváleny v rámci vinařského zákona. Patří sem odrůdy Müller Thurgau, Veltlínské červené rané a Muškát moravský jako zástupci bílých vín, dále Modrý Portugal a Svatovavřinecké pro růžová a červená vína, pro růžová pak ještě navíc odrůda Zweigeltrebe. „V našich obchodech najdou zákazníci zastoupeny všechny odrůdy v různých cenových hladinách. Loni byl nejprodávanější odrůdou Muškát Moravský. To je chuťově příjemné, aromatické, sladší víno,“ prozrazuje Vlastimil Vávra.

Svatomartinská vína jsou u zákazníků oblíbená. „Chuťově se od ostatních vín odlišují svou lehkostí, mají příjemnou ovocnou chuť,“ popisuje Vlastimil Vávra. V ideálním případě by se však tato mladá vína měla i poměrně rychle zkonzumovat, nejlépe ještě do konce kalendářního roku. Svatomartinské víno je tedy možné klidně servírovat i na štědrovečerní stůl. V případě, že nakoupíte větší zásobu, nejzazším termínem pro konzumaci by měly být Velikonoce.

Zdroj: Albert Česká republika, s.r.o.


Pokud vás zajímá gastronomie, máte rádi dobré jídlo a pití, navštěvujete kvalitní restaurace, kavárny a bary, pak čtěte také tištěný gastro magazín Štamgast a Gurmán.

Vychytané.cz - fotky, fotoreporty, akce, parties     Golden Apple Cinema - multikino, Velké kino, kino Květen Zlín-Malenovice    
Gastro Novotný        
O nás | Reklama | Spolupráce | Kontakt
(c) Jaroslav Střecha, 2020, design DesignLabs.cz, úprava kódu a programování SPmedia.cz