05. 02. 2021 - ČR - Vinařství SONBERK se stalo nejen absolutním vítězem jedenáctého ročníku soutěže Vinařství roku, ale zároveň zvítězilo i v kategorii střední vinařství s produkcí od 50.001 do 250.000 litrů za rok.
V kategorii malé vinařství do 50.000 l/rok uspělo vinařství Piálek & Jäger a v kategorii velké vinařství nad 250.000 l/rok komisi nejvíce zaujalo vinařství LAHOFER. Prestižní oborovou soutěž pořádá každoročně Svaz vinařů ČR.
Odborná komise při dodržení hygienických opatření navštívila všech devět vinařství mezi 24. a 26. lednem přímo v jejich provozech, kde dle nastavených kritérií a odborného posouzení zhodnotila komplexní činnost vinařství. Nešlo tedy jen o hodnocení produkce vína, ale celkovou kvalitu daných vinařství. Všichni finalisté naplnili hlavní myšlenku soutěže, tedy aby dlouhodobě převyšovali běžnou praxi v oboru a posouvali ho stále kupředu. Absolutním vítězem se ale stalo vinařství, jehož aktivity v roce 2020 vynikaly nejvíce.
Vinařství SONBERK získalo titul absolutního vítěze Vinařství roku už za rok 2013. O svých kvalitách teď přesvědčilo vinařství odbornou porotu i za rok 2020, a jako první tak získalo nejvyšší ocenění v této prestižní oborové soutěži dvakrát. Nádherná viniční trať a stejně tak originální vinařství poblíž Popic se prezentuje jako oáza klidu a odpočinku při sklenici špičkových “Rýňáku” nebo Pálavy. K tomu několik málo dalších odrůd, doplňkové produkty, pestré služby především kulturního charakteru, příjemná komunikace se zákazníky…to vše dělá Sonberk Sonberkem.
„Aby mohlo vinařství v této soutěži zvítězit, tak musí být něčím výjimečné a prospěšné pro celý obor. Vinařství SONBERK nám to dokázalo už v roce 2013, kdy bylo jednoznačně nejlepší. Pokračovalo ale dál v práci, protože to, co stačilo před osmi lety, by letos už na titul nestačilo. Vítězný SONBERK ale rostl dál, nikoli co do velikosti, ale hlavně co do kvality vína, jeho výroby, vinohradnictví i prezentace vinařství. A proto zcela zaslouženě získal titul i za rok 2020,“ sdělil doc. Ing. Mojmír Baroň, Ph.D., vedoucí Ústavu Vinohradnictví a vinařství na Zahradnické fakultě Mendelovy univerzity v Brně, významný vinařský odborník a hlavně člen odborné komise, která finalisty hodnotila.
Kategorii malé vinařství opanovalo Vinařství Piálek & Jäger, opravdu malé vinařství dvou kamarádů ze Znojemska navazující na rodinné tradice. Filozofií tohoto vinařství je vyrábět co možná nejkvalitnější odrůdová vína typická pro Znojemskou vinařskou podoblast. V kategorii
velké vinařství získalo titul vinařství také z okolí Znojma Vinařství LAHOFER. Vinařství si zakládá na vysoké kvalitě produkce, vlastní surovinové základně výhradně ve Znojemské vinařské podoblasti, moderní výrobní technologii, moderním marketingu a k tomu navíc připojili nadregionální architekturu v podobě nového sídla.
Kromě hlavních cen byly dále uděleny ceny „Lomax – Enolog roku 2020“ – cena mladému vinaři, enologovi do 40 let, kterou získal Ing. Zbyněk Žiška. Cenu „Počin roku 2020“ získala Ing. Lucie Hotařová za iniciativu „To si vypijeme“. „Cenu prof. Viléma Krause, CSc.“ pro významnou vinařskou osobnost a její celoživotní přínos v oboru vinohradnictví nebo vinařství obdržel Vlastimil Peřina.
Ve finále se utkalo devět vinařství. Za malá vinařství to byla pražská Salabka Praha s.r.o., Vinařství Lacina a Vinařství Piálek & Jäger s.r.o., za střední vinařství Krásná hora s. r. o., THAYA vinařství, spol. s r.o., SONBERK, a. s. a za velká HABÁNSKÉ SKLEPY, spol. s r.o., CHÂTEAU VALTICE - Vinné sklepy Valtice, a.s. a Vinařství LAHOFER, a.s.
Více informací naleznete na www.vinarstviroku.cz, Facebook, YouTube a Instagram.
Zdroj: Omnimedia s.r.o.
Pokud vás zajímá gastronomie, máte rádi dobré jídlo a pití, navštěvujete kvalitní restaurace, kavárny a bary, pak čtěte také tištěný gastro magazín Štamgast a Gurmán.