13. 08. 2021 - ČR - Mezinárodní den rumu připadá každoročně na 16. srpna. Právě v tento den slaví milovníci rumů po celém světě a připomínají si historii svého oblíbeného nápoje.
Ačkoliv není tento rumový svátek v České republice tolik známý, jeho příznivci jej slaví již řadu let – ať už návštěvou rumových degustací a barů, tak domácí rumovou party s přáteli. Oslavte ho i vy s těmi nejlepšími třtinovými destiláty z celého světa!
Za přesné místo zrodu cukrové třtiny se odhaduje Nová Guinea, potažmo jihovýchodní část Asie. Dohledáme i stopy pěstování cukrové třtiny v Indii a Číně, kde už tenkrát místní obyvatelé využívali šťávu z této plodiny jako sladidlo. Do Karibiku se cukrová třtina dostává na přelomu 15. a 16. století a rychle se stává součástí zdejšího zemědělství. Důkazy o výrobě rumu v Karibiku máme však teprve ze 17. století, s ní začali kolonizátoři z řad Španělů, Francouzů, Portugalců a hlavně Britů. Právě země britské koruny, Jamajka a Barbados, patřily v tomto období k nejvýznamnějším pěstitelům cukrové třtiny a zároveň výrobcům rumu. Zdejší klima neumožnilo pěstování vína a obilí, tedy surovin, které se běžně na výrobu alkoholických nápojů používaly. Uchytila se zde ale cukrová třtina, kterou zdejší obyvatelé začali k výrobě alkoholu používat. Brzy se stal rum velmi oblíbený, a to nejen pro své alkoholické účinky, ale zejména pro obchod.
Jméno získal rum pravděpodobně z latinského názvu pro cukrovou třtinu, tedy „sacharum officinarum“, někteří odborníci ale tvrdí, že pojmenování pochází z jiného slova. Teorií je opravdu celá řada a těžko už dnes dohledáme, kde se ukrývá pravda. Ať už byl zdroj inspirace pro výraz rum vzat kdekoliv, víme, že poprvé byl oficiálně použit na ostrově Barbados kolem roku 1650.
Pokud hledáte inspiraci, jak strávit Mezinárodní den rumu, a nemáte chuť na návštěvu rumové degustace či baru, uspořádejte si s kamarády rumový degustační večírek u vás doma. Třeba ve stylu „To nejlepší ze světa rumu“. Na vaše světové degustační menu se skvěle hodí české prvorepublikové rumy Božkov Republica, kubánské Legendario Elixir de Cuba, venezuelské Pampero Aniversario, karibský Captain Morgan Spiced Gold či panamské Abuelo Anejo 12, nebo oblíbená guatemalská Zacapa. Tak nachystejte skleničky avychutnejte si tento výjimečný den plnými doušky!
Zdroj: Michaela Janková
Pokud vás zajímá gastronomie, máte rádi dobré jídlo a pití, navštěvujete kvalitní restaurace, kavárny a bary, pak čtěte také tištěný gastro magazín Štamgast a Gurmán.