10. 12. 2012 - ZLÍN - Každoročně si lámete hlavu s vánočním překvapením pro své blízké? Pokud se ve skříni vašeho dědečka štosují krabice s nenošenými domácími pantoflemi, v prádelníku tatínka neotevřená balení kapesníků a maminka má kostkami mýdla proložené snad všechny hromádky prádla, je čas na změnu!
Štamgast&Gurmán nabízí variantu, která potěší nejen obdarované, ale také samotné dárce. Protože o dobré JEDLÉ DÁRKY se pod stromečkem každý rád rozdělí. Předem ovšem upozorňujeme, že jedlé dárky fungují jen na dospěláky – štaglí sebelepšího salámu prostě teenagera neokouzlíte, ani kdybyste se rozkrájeli. Ale u ostatních fungují dobře: „Pro ty příjemce daru, co už mají skoro všechno, je dobré pití nebo jídlo obvykle jediným akceptovatelným dárkem. Ty, co nemají nic, zase potěší téměř cokoli,“ míní Michal ze Zlína.
Jedlý dárek by příbuzným nebo přátelům rozhodně neměl signalizovat, že nám došla fantazie nebo, že chceme ušetřit! „Dort je dárek, drahé pití taky, ale brambůrky nebo laciné víno ne,“ má jasno o hranici Igor z Fryštáku. „Takovou krabicí s medovníkem nemůžeš podle mne urazit. A ještě potěšíš okolí obdarovaného,“ zmínil důležitý společenský dopad vhodně vybraného jedlého daru David. „Babičkám jsme k vánocům vždycky připravili dárkový koš s kvalitní kávou, čokoládou, lahví likéru a řadou dalších dobrot, které by si nikdy samy nekoupily, protože by to považovaly za plýtvání. Takhle měly z tohoto dárku vždycky největší radost, větší než z šály nebo nového šátku,“ vzpomněla si Jitka.
„Jedlý nebo pitný dárek považuji za plnohodnotný. Nepotěší takový, který má jen zavřít ústa. Potěší takový, který otvírá srdce,“ uvedl Jiří z Vizovic a krásně jej doplnila zlíňačka Jana: „Pro mne je dárek už samotný fakt, že si někdo vzpomene. A jídlo nebo pití je mockrát lepší než krajinka nebo porcelanový jelen.“ „Přesně, jak říká Jana. Dobré víno a třeba hodně tmavá čokoláda, například višňová s chilli, to je ideální dárek! Stokrát lepší než nějaká drahá kravina,“ doplnila kamarádku Dana.
Otázka na jedlé dárky také jednoznačně ukázala, jak se od sebe liší představy mužů a žen.
„Mně rozhodně potěší kvalitní zelený nebo bílý čaj a čokoláda v jakékoliv podobě. Zrovna minulý týden jsem dostala výbornou malinovou. A taky se mi vybavuje Mikulášská nadílka - ta je skoro vždycky celá jedlá a kolik udělá radosti!“ míní Ivanka z Prahy. „Skutečná hodnota daru roste přímo úměrně s množstvím kalorií,“ vtipně podotkla Šárka. „Potěší mně čaje, čokoládky, marcipán v čokoládě, sušené plody či jakékoliv ořechy v čokoládě nebo skořici. Moc se mi dárce nezavděčí s rybami, houbami, zabíjačkou nebo alkoholem, ale i tyhle dárky mám zase komu předat dál,“ dodala Ivana.
„Věnec pravých valašských domácích klobás a k tomu butylka pravé, ale opravdu pravé valašské slivovice nemůže urazit ani ty největší mocnáře planety,“ míní kamarád Dušan ze Vsetína. „Pokud to není zrovna pančovaná vodka, tak dobrý pitný dárek potěší,“ dodal Josef.
Speciální kategorií jsou pak jedlé dárky vlastnoručně připravované: „Moje maminka nám dospělým dětem pravidelně ke každým narozeninám navaří hrnec svíčkové. Jako dárek. To jsem obdarovaná dvakrát - zaprvé si na ní pochutnám a zadruhé nemusím ten den vařit,“ vzpomněla si Magda. „Vždycky se těším na nepečený jahodový dost od babičky,“ dodala Lenka. „Od té doby, co žiju v Dánsku, by mě moc potěšilo dvacet deka „pařížáku“ s rohlíkem a klidně úhledně zabaleno jako dárek,“ přidala se z dálky Petra.
Hezky zabalená domácí marmeláda, domácí polévkové nudle jako od babičky, sáček sušených hub nebo s láskou připravená poctivá paštika peněženku nezruinují a v dnešní době důrazu na domácí kvalitní suroviny určitě potěší ty, kteří sami na výrobu podobných dobrot nemají čas nebo už dost sil. Jakýkoliv vánoční dárek, klidně jedlý nebo pitný, by měl ovšem nést především jeden důležitý zkaz: „Mám Tě rád, myslel jsem na Tebe a přeji Ti krásné svátky!“
Pokud vás zajímá gastronomie, máte rádi dobré jídlo a pití, navštěvujete kvalitní restaurace, kavárny a bary, pak čtěte také tištěný gastro magazín Štamgast a Gurmán.