05. 07. 2022 - ZNOJMO - Když se řekne Znojmo, většina z vás si představí buď ráj okurek, nebo srdce Znojemské vinařské podoblasti. Avšak toto místo spolu s jeho okolím skrývá mnohem více chutí než ty, které jsou všeobecně známé.
Jeho jedinečnost tkví především v jeho historii, která na vás při toulkách městem dýchá z každého zákoutí. Není se ani čemu divit, protože první písemná zmínka o Znojmě pochází již z 11. století. A tak se různé stavební slohy podepsaly do vzhledu měšťanských domů a ulic, které vás zaujmou hned při první procházce. Stopy znojemské historie tedy rozhodně nelze přehlédnout, bez povšimnutí určitě nemohou zůstat dvě národní kulturní památky, a to Loucký klášter a rotunda sv. Kateřiny, která je nejvzácnější znojemskou památkou. Centrum města se pyšní také zachovalým hradebním pásem, v jehož věžích je umístěna expozice vývoje znojemského opevnění a výstava historických zbraní i zbroje.
ZNOJEMSKÉ PODZEMÍ
Nejnavštěvovanější památkou, ze které si odnáší spoustu zážitků především malé děti, je každoročně znojemské podzemí. Jeho chodby ukrývají dvě stálé expozice a několik pohádkových postav, ke kterým se vážou bájné legendy. Ti odvážnější mohou vyzkoušet jednu z adrenalinových tras, ve kterých se v podzemním bludišti dostanete ještě hlouběji.
A kdo by to byl kdy řekl, že zrovna ve Znojmě se seznámíte s historií vaření piva. V areálu znojemského hradu se nachází nejlépe opravená památka Jihomoravského kraje v kategorii velkých necírkevních staveb za rok 2017, Expozice pivovarnictví. Zde můžete obdivovat technologické zařízení varny z roku 1930 vyrobenou ve Škodových závodech v Plzni. Jeden z exponátů scezovací kádě si můžete dokonce prohlédnout i zevnitř a formou videa se seznámit s historií znojemského pivovaru.
PANENSKÁ PŘÍRODA I CYKLOSTEZKY
Budete-li centrem města už nabaženi, můžete se za zajímavými místy vydat prakticky na všechny světové strany. Ze Starého Města vás klikaté uličky svedou přímo do panenské přírody Národního parku Podyjí, druhově nejbohatšího velkoplošného chráněného území v České republice. Úchvatné scenérie skalních vyhlídek, hlubokých lesů, chráněných vřesovišť i meandrů řeky Dyje si můžete vychutnat po skvěle značených turistických i cyklistických stezkách. Ty vás dovedou například na vyhlídky Králův stolec a Sealsfieldův kámen, proslulou vinici Šobes, zříceninu s rozhlednou Nový Hrádek anebo třeba k nejmenšímu rakouskému městečku Hardegg. Po pár kilometrech vás krajina, která je mylně považována za „placku“, překvapí svým převýšením a kopcovitým terénem. Ať už na kole, nebo tzv. po svých, se můžete vydat také po stezce EuroVelo 13, kterou lemuje i několik bunkrů a pevností z doby před druhou světovou válkou nebo 350 metrů zachovalé železné opony včetně strážní věže.
PRO MILOVNÍKY VODÁCTVÍ
Pro ty, kteří chtějí zvolit jinou formu kochání se přírodou, se nabízí využití splavného toku Dyje. Zachovalé říční údolí je místem klidu a přírodního bohatství. Krajina se zde dochovala netknutá díky tomu, že tvořila přirozenou hranici mezi Českem a Rakouskem a splavnou se stala až roku 2014. Její pověst klidné řeky ji zajišťuje prostředí bez davů projíždějících vodáků a přitahuje tak skutečné milovníky vodáctví, které nelákají bujaré večírky ale nové zážitky. Jakmile vyjedete na vodu a necháte se unášet proudem, nenarazíte na žádné plovoucí občerstvení ani na přeplněný kemp. Ideální tedy je si nachystat svačinu a užívat si onu „cestu do pravěku“. Přesně tak si budete připadat až zpozorujete, že krajina kolem si žije svým životem a místo hluku uslyšíte hlasy zdejší přírody. Na Dyji se můžete vydat na jeden až tři dny, avšak ti nejzdatnější mohou dojet až k Novomlýnským nádržím. Veškeré vybavení i nejrůznější kurzy si můžete zapůjčit a objednat ve vodáckém centru Stará vodárna, přímo pod znojemským hradem.
EXPOZICE PIVOVARNICTVÍ
Ačkoliv je Znojmo známo spíš vínem než pivem, přesto je dlouholetá i zdejší tradice vaření piva. Pivo se zde vařilo již od roku 1278, kdy římský král Rudolf I. udělil městu Znojmu právo várečné a mílové, až do roku 2009, kdy byla jeho výroba přerušena. V roce 2015 se sem po šestileté odmlce výroba piva vrátila. Vrátila se do míst původního pivovaru v předhradí znojemského hradu, kde se pivo téměř po 300 let vařilo. I další část areálu bývalého pivovaru je využívána ve spojení s tímto mokem, a to ve formě Expozice pivovarnictví jako pobočka Národního zemědělského muzea. Nachází se v nejzajímavější budově areálu bývalého pivovaru – varně. Její technologické zařízení z roku 1930 vyrobené ve Škodových závodech v Plzni tvoří jádro expozice a bylo v roce 2010 prohlášeno kulturní památkou. Do jednoho z exponátů – kádě může návštěvník i vstoupit a prohlédnout si ji zevnitř, kde se formou videosekvence seznámí s historií znojemského pivovaru. Prohlídka exponátů za doprovodu průvodce je doplněna o historií pivovarnictví ve Znojmě a okolí a o pivu obecně. Expozice pivovarnictví je otevřena za spolupráce s Národním zemědělským muzeem a společností Heineken.
POZNAČTE SI DO DIÁŘE:
ZNOJEMSKÉ KULTURNÍ LÉTO
1. 7. – 31. 8., centrum města
SLAVNOSTI OKUREK
5. 8., ulice Hradní
ZNOJMO ŽIJE DIVADLEM
17.–21. 8., Horní náměstí, nádvoří znojemského hradu
ZNOJEMSKÉ HISTORICKÉ VINOBRANÍ
9.–11. 9., centrum města
SLAVNOSTI SVATOMARTINSKÉHO A MLADÉHO VÍNA
11. 11., centrum města
SETKÁNÍ CIMBÁLOVÝCH MUZIK
16. 11., klášter v Louce
ZNOJEMSKÝ ADVENT
25. 11. – 21. 12., Horní a Masarykovo náměstí, ulice Hradní
ZNOJEMSKÝ SILVESTR
31. 12., Masarykovo náměstí
Text a foto: PR
Pokud vás zajímá gastronomie, máte rádi dobré jídlo a pití, navštěvujete kvalitní restaurace, kavárny a bary, pak čtěte také tištěný gastro magazín Štamgast a Gurmán.