06. 12. 2022 - ČR - Věděli jste, že na perníku si pochutnávali už egyptští faraonové? Kdysi se dokonce pekl i naslano s pepřem, jako pochoutka k vínu. My ale máme nejraději ty tradiční, sladké perníčky. A musí být samozřejmě krásně měkké. Tady je recept na přesně takové, navíc velmi jemné díky skořicovému ghíčku.
„Málokterý moučník má tak dlouhou a zajímavou historii jako perník. Jeho pozůstatky se dokonce našly ve staroegyptských pyramidách a byl také oblíbenou pochoutkou starých Římanů. Od 15. století se pekl i u nás. Patřil ale k luxusnímu zboží, protože v té době nebylo snadné sehnat různá exotická koření pro jeho výrobu. My to dnes máme o mnoho jednodušší. Při přípravě perníčků můžeme kromě hotové kořenicí směsi přidat i ochucené skořicové ghí, které pečivo krásně zjemní a dodá mu neodolatelnou ořechovo-skořicovou chuť i vůni. Mnozí také ocení, že tyto perníčky jsou bez mléčných alergenů,“ připomíná Andrea Zpěváková Dostálová ze společnosti České ghíčko ve Vysokém Mýtě, která se s námi podělila o svůj oblíbený recept na výborné a vždy zaručeně měkké perníčky.
Suroviny:
75 dkg mouky (nejlépe směs špaldové a pšeničné celozrnné, vhodná je i žitná)
23 dkg medu
15 dkg skořicového ghí
3 vejce
1 lžíce kakaa
2 PL lžíce směsi koření do perníku
1 a 1/2 lžičky jedlé sody
Postup:1.
Ze všech surovin vypracujeme hladké těsto, zabalíme ho do potravinové fólie a necháme v lednici odležet do druhého dne.
2. Druhý den těsto rozválíme na placku silnou asi 3 mm, do které vykrajujeme různé tvary.
3. Ty pomocí širokého nože nebo dortové lopatky přemístíme na plech vyložený pečicím papírem.
4. Troubu předehřejeme na 180 stupňů, vložíme do ní plech s perníky a pečeme asi 5-7 minut.
5. Po vytažení z trouby natřeme povrch pečiva bílkem, aby se perníčky hezky leskly. Podle zvyklostí pak můžeme ozdobit bílkovou polevou.
Tip Andrey Zpěvákové Dostálové: Perníčky pečte rychle, nenechávejte je v troubě zbytečně dlouho, jen tak budou hned krásně měkké, a takto vám vydrží několik týdnů.
Ghíčko se skořicí a vanilkou nejen do perníčků
Ghí je skvělým nosičem chutí, vůní a specifických účinků koření a bylin. Proto vznikla i řada různě ochucených ghí, například s česnekem a solí, kurkumou a pepřem, s chilli… Ovšem pro sladká jídla je úplně nejlepší Ghí se skořicí a vanilkou. Využijte ho při přípravě palačinek, štrúdlu, bábovky, na cheesecake, sladké kaše a samozřejmě nejen do perníčků, ale i na přípravu dalšího vánočního cukroví! Speciál ghí se skořicí a vanilkou koupíte na www.ceskeghicko.cz za 155 Kč.
Zdroj a foto: Lucie Rosenbergerová a www.ceskeghicko.cz
Pokud vás zajímá gastronomie, máte rádi dobré jídlo a pití, navštěvujete kvalitní restaurace, kavárny a bary, pak čtěte také tištěný gastro magazín Štamgast a Gurmán.