Štamgast & Gurmán
Toto je inzerce. Proč ji ještě u nás nemáte také? Více ZDE

Slunečné počasí a našláplý program přilákaly do Znojma na vinobraní návštěvníky z různých koutů světa

Slunečné počasí a našláplý program přilákaly do Znojma na vinobraní návštěvníky z různých koutů světa

10. 09. 2023 - ZNOJMO - Znojemské historické vinobraní má ve Znojmě tradici už 39 let. Letošní ročník přinesl několik zásadních novinek, na které se přijelo podívat na 76 081 návštěvníků nejen z celé České republiky, ale také zemí jako je Anglie, Belgie, Francie, Německo, Polsko, Slovensko, Rakousko, Chorvatsko, Itálie, Finsko, Švédsko a Dánsko.

„Tři dny, kdy se Znojmo promění ve středověké město, a kdy se snažíme postarat o každého návštěvníka, který za námi váží cestu. Tak vnímám vinobraní, které s kolegy každý rok na druhý zářijový víkend připravujeme. Letos nás čekalo několik výzev. Vedle programu na 13 scénách jsme pro návštěvníky připravili nový programový bod – funambules, během kterého se provazochodci v historickém centru postarali o neskutečnou podívanou. Také jsme ale uvedli novou představitelku královny herečku Martu Dancingerovou, která charismaticky oslovila každého diváka vyhlížejícího průvod krále Jana Lucemburského. Čísla návštěvnosti poukazují na trend, kterého chceme dosáhnout, a to, aby za námi vyráželi právě ti, kteří nehledají obyčejný mainstreamový festival, ale kteří ocení historické scény v kombinaci s 200 programovými body multižánrového programu. I přes to jsme znovu obhájili příčku jednoho z největších festivalů v České republice,“ hodnotí František Koudela, ředitel pořádající Znojemské Besedy.

Hlavním symbolem vinobraní byla opět oslava úrody vinné révy. Návštěvníci mohli během festivalu potkat téměř všechny znojemské vinaře, kteří svou nabídku připravili v mázhauzech města, tedy uzavřených dvorech historických paláců a měšťanských domů, jejichž velkou zajímavostí je, že tyto prostory jsou jinak veřejnosti většinou nepřístupné. Hlavní a nejoblíbenější scénou byl opět degustační stan vinařů VOC Znojmo, který dokázal v jeden čas pohostit stovky milovníků vína a také Vinný trh, kde po oba dny vystupovaly cimbálové muziky z různých regionů.

Hudební program představili scény na Masarykově náměstí, na Horním náměstí a na Káře. „Oproti jiným festivalům začíná náš program už brzy dopoledne. Obrovskou radost máme také z vystoupení Vojenského uměleckého souboru Ondráš a tím i děkujeme Armádě České republiky, která ho do Znojma vypravila. Na hudební scéně se představili interpreti jako Mirai, Vesna, Queenie, Aneta Langerová, Mikolas Josef, Pokáč, Dalibor Janda, Katarina Knechtová, Ondřej Havelka a jeho Melody Makers, Hrubá hudba, Bert and Friends, Cimbálová muzika Antonína Stehlíka, Cimbálová muzika Dyjavan a v neposlední řadě Big Band Znojmo,“ shrnul František Koudela. V rozmanitém programu se objevily také historické soubory, jako Albion, Honorata, Milités, Rosáci, Angels Tribe, Artus Thor, Český lev, Herold, Devětsil, Gnomus a návštěvníkům už známá dobová kapela Lucrezia Borgia. Nechyběly ani velkolepé rytířské jezdecké turnaje společnosti Štvanci v Kolbišti Horního parku a jeden speciální koutek pro ty nejmenší, který vyrostl v hradebním příkopu u Střelniční věže.

At žije král a královna – ozývalo se v pátek ve 20 hodin a v sobotu ve 14 hodin během velkolepého průvodu krále Jana Lucemburského. „Myslím, že jestli je v našem programu něco jedinečné, tak je to právě historický průvod, který i letos přinesl obrovské ovace. Nejen pro návštěvníky, ale i pro nás produkci festivalu je to část programu, kdy se chvílemi až tají dech. Do města vyrazilo na 500 účinkujících a desítky zvířat. Poprvé vedle Mirka Hraběte, představitele krále, usedla na trůn herečka Marta Dancingerová. A ano, je královna. Lépe pocity vyjádřit nemůžeme. Poděkování patří všem účinkujícím a režisérskému týmu pod vedením Šárky Charvátové,“ říká František Koudela.


Jubilejní 40. ročník Znojemského historického vinobraní se bude konat 13. až 15. září 2024.

Zdroj: Karel Semotam, Znojemská Beseda

Pokud vás zajímá gastronomie, máte rádi dobré jídlo a pití, navštěvujete kvalitní restaurace, kavárny a bary, pak čtěte také tištěný gastro magazín Štamgast a Gurmán.

Vychytané.cz - fotky, fotoreporty, akce, parties     Golden Apple Cinema - multikino, Velké kino, kino Květen Zlín-Malenovice    
Gastro Novotný        
O nás | Reklama | Spolupráce | Kontakt
(c) Jaroslav Střecha, 2024, design DesignLabs.cz, úprava kódu a programování SPmedia.cz