Štamgast & Gurmán
Toto je inzerce. Proč ji ještě u nás nemáte také? Více ZDE

Tři ocenění ze soutěže Vinařství roku

Tři ocenění ze soutěže Vinařství roku

05. 02. 2024 - ČR - Slavnostní vyhlášení soutěže Vinařství roku, které proběhlo 1. února, znamenalo pro Znojmo skvělý výsledek. Do Znojma totiž putují hned tři ocenění. Vedle mimořádně úspěšného vinařství THAYA si cenu odnesl také Ing. Pavel Vajčner, legenda vinařství na Znojemsku.

Soutěžící o titul Vinařství roku mají za sebou náročný proces hodnocení, který byl následně završen vyhlášením vítězů v prostorách brněnské hvězdárny. Mezi třemi finálovými trojicemi mělo Znojmo hned dvě želízka v ohni, a to Vinařství rodiny Špalkovy v kategorii malých vinařství a THAYA vinařství v kategorii středně velkých firem.

Vinařství THAYA není v soutěži žádným nováčkem. Opakovaně figuruje mezi finalisty a v roce 2022 se stalo vítězem kategorie střední vinařství (produkce 50.001–200.000 l/rok). Tento úspěch letos nejen obhájilo, ale také získalo ocenění nejvyšší a stalo se absolutním vítězem, nejlepším ve svém oboru.

Vedle nejlepších vinařství byly oceněny významné osobnosti moravského a českého vinařství. Cenu prof. Viléma Krause, CSc. získal Ing. Pavel Vajčner, dlouholetý ředitel Znovínu Znojmo, který tuto firmu přivedl na cestu produktivního a prosperujícího vinařství. Za sebou má desítky let fascinující práce ve vinařině. „Jsem hrdý na to, že se víno stalo populárním nápojem a Znovín se stal úspěšnou značkou v České republice,“ odpověděl na otázku, co považuje za svůj největší úspěch.

A co vedle čerstvého ocenění spojuje vinařství THAYA a Pavla Vajčnera? „Vše se krásně provázalo. Já jsem své první zkušenosti sbíral právě pod Pavlem Vajčnerem ve Znovínu, kde mi už po škole umožnili tvrdě pracovat a kde jsem se naučil spoustu věcí pro život i vinařskou práci. Nyní se kruh uzavřel a nám nezbývá než slavit,“ říká hlavní enolog vinařství THAYA Jakub Smrčka.

Jak hodnotí úspěchy znojemských vinařů František Koudela, předseda VOC Znojmo? „Velký den pro Znojmo zaznamenal skvělý úspěch. Dva z členů VOC Znojmo zazářili mezi finalisty. THAYA vinařství jako vítěz středních vinařství a navíc jako absolutní vítěz může střílet své vynikající sekty. Znojemsko má šikovné vinaře a taková ocenění jsou skutečnou odměnou nejen pro ně, ale i pro celý region. Vedle absolutního vítěze mám obrovskou radost z ocenění pro Pavla Vajčnera, který je velmi vzácným člověkem, významnou osobností, od které se mnoho vinařství učilo například to, jak se dělá vinařská turistika. Byl průkopníkem pro vinařství v celé České republice a mnozí vinaři vyrostli právě pod křídly Znovínu, který vedl 30 let. Velmi si ho vážím jako mentora i člověka.“

Soutěž vyhlašuje a titul „Vinařství roku“ uděluje Svaz vinařů České republiky ve spolupráci s Národním vinařským centrem, za podpory Vinařského fondu ČR a Jihomoravského kraje.

Pokud vás zajímá gastronomie, máte rádi dobré jídlo a pití, navštěvujete kvalitní restaurace, kavárny a bary, pak čtěte také tištěný gastro magazín Štamgast a Gurmán.

Vychytané.cz - fotky, fotoreporty, akce, parties     Golden Apple Cinema - multikino, Velké kino, kino Květen Zlín-Malenovice    
Gastro Novotný        
O nás | Reklama | Spolupráce | Kontakt
(c) Jaroslav Střecha, 2024, design DesignLabs.cz, úprava kódu a programování SPmedia.cz