19. 6. 2013 - VELKÉ KARLOVICE – Sommelier Spa hotelu Lanterna Velké Karlovice Petr Pospěch získal titul vicemistra České republiky v sekání sektu neboli sabráži.
Devátý ročník soutěže se konal 15. června ve vyhlášené sklepní lokalitě Nechory u Prušánek na Hodonínsku pod záštitou Asociace sommelierů ČR. Účastnilo se jí 21 sommelierů, patřila tak k nejvíce obsazeným v historii.
Petr Pospěch se Mezinárodního mistrovství ČR v sekání sektu zúčastnil poprvé a hned svůj start proměnil ve stříbrnou medaili. V jedné kategorii hodnocení poroty, při níž se posuzuje servis sektu u stolu hosta, byl dokonce vyhodnocen jako nejlepší. „Jsem opravdu šťastný, konkurence byla velká. Poctivě jsem se připravoval půl roku, trénoval jsem servis a jen před mistrovstvím jsem v rámci tréninku usekal kolem osmdesáti lahví,“ prozradil Petr Pospěch. „Nadchla mě i atmosféra, možnost setkat se s nejlepšími tuzemskými odborníky… Určitě se za rok zúčastním znovu.“
Pětadvacetiletý sommelier v hotelu Lanterna pracuje tři a půl roku, během té doby také absolvoval sommelierský kurz Vinařské akademie ve Valticích. Sabráži, což je označením pro techniku otevírání láhve šavlí, se věnuje dva roky. „Šavle je dost drahá záležitost, takže jsem zpočátku zkoušel sekat tím, co bylo po ruce – sekáčkem na maso, noži.. Pak jsem ale dostal od přátel šavli k narozeninám a od té chvíle už jsem trénoval cíleně. Přímo v naší restauraci hostům sabráž nabízím, ale protože se sekt neservíruje zase tak často, hlavní část tréninku se odehrává doma nebo při akcích s přáteli. Je to hodně nákladné, ale naštěstí mi před mistrovstvím poskytl sekty pro trénink náš partnerský dodavatel, vinařství Volařík,“ popisuje Petr Pospěch.
Sabráž má své historické kořeny ve Francii. Láhve sektu si s oblibou otevírali sekáním napoleonští důstojníci při vítězném tažení Evropou. Láhev pro sabráž má být vychlazena na 5°C. Seknutím se urazí hrdlo láhve i se špuntem, přičemž velkou roli hraje zejména plynulost pohybu a dostatečný tlak v láhvi.
Obr. Petr Pospěch a jeho sabráž po valašsku, tj. valaškou
Dnes se tato efektní technika používá při slavnostních příležitostech a neovládá ji každý - pro její bezpečné zvládnutí je nutná praxe. Kromě šavle sommelieři používají různé jiné pomůcky, přičemž vynalézavost a neobvyklost nástrojů rovněž hraje roli v hodnocení poroty. Petr Pospěch při mistrovství otevíral soutěžní láhve mj. hoblíkem, valašským pořízem (což je nástroj tesařů) nebo vzduchovou pistolí. Jako jeden z pouhých dvou soutěžících také jednu láhev otevřel postavenou na hlavě bez držení. Zabodoval i tím, že poslední láhev otevřel „po valašsku“ - nasadil si valašský klobouk, tančil kozáčka a při tom láhev usekl valaškou.
Zajímavostí je, že vítěz mistrovství ČR – Michal Jandl působící ve Vinograf Wine Baru Praha – je také spjatý s Velkými Karlovicemi. Pochází z Valašska a dříve pracoval jako sommelier v karlovickém hotelu Horal, který je stejně jako Lanterna součástí Resortu Valachy.V odborné porotě mistrovství navíc zasedl ředitel hotelů Resortu Valachy Tomáš Blabla (v případě Petra Pospěcha se z důvodu objektivity zdržel hlasování). „Soutěž byla dramatická a výkony soutěžících velmi vyrovnané, o to je úspěch Petra Pospěcha cennější. Případné zájemce, kteří by sabráž v jeho podání chtěli vidět, do hotelu Lanterna srdečně zveme,“ uzavřel Tomáš Blabla.
Obr. Petr Pospěch při Karlovském gastrofestivalu 2012
Pokud vás zajímá gastronomie, máte rádi dobré jídlo a pití, navštěvujete kvalitní restaurace, kavárny a bary, pak čtěte také tištěný gastro magazín Štamgast a Gurmán.