Štamgast & Gurmán

Soutěž o nejlepší valašský recept vyhrálo jehněčí maso se slivovicovou vůní

Soutěž o nejlepší valašský recept vyhrálo jehněčí maso se slivovicovou vůní

11. 7. 2013 - VELKÉ KARLOVICE – Třetí ročník soutěže o nejlepší recept, kterou pořádá Spa hotel Lanterna ve Velkých Karlovicích, již zná své vítěze. První místo obsadil recept na jehněčí maso se slivovicovou vůní od Radima Vilkoše z Ostravy. Nejlepší recepty vybírala porota složená z hotelových kuchařů, přihlíželo se také k názoru hostů hotelu.

Tématem letošního ročníku bylo jehněčí maso. „Vzhledem k tomu, že jde sice o stále oblíbenější, ale přece jen hůře dostupnou a v domácnostech spíše okrajovou surovinu, nás příjemně překvapil počet zaslaných receptů. Celkem se jich sešlo sedm desítek,“ uvedla vedoucí Spa hotelu Lanterna Zuzana Vašutová. Někteří lidé zaslali i více svých oblíbených receptů a zajímavostí bylo, že se účastnily dokonce celé rodiny. „Nastala tak poněkud kuriózní situace, kdy jsou v první pětici zastoupeny hned dva manželské páry. Protekce přitom byla vyloučena, protože kuchaři vybírali nejlepší recepty anonymně. Každý z manželů poslal svůj osobní nejoblíbenější recept, který byl natolik výjimečný, že se probojoval do finále,“ dodala Zuzana Vašutová.

Kuchaři ze zaslaných receptů nejprve vybrali ty, které odpovídají požadavku na použití běžně dostupných regionálních surovin a přitom mají šanci zaujmout náročné gurmány. Poté podle nich zkoušeli vařit, pokrmy ochutnávali a vybírali ty nejlepší. Přihlíželi i k názorům hotelových hostů. „Pokrmy jsme jim nabízeli v rámci obědového menu i k večeřím a sledovali reakce. Po některých jídlech se doslova zaprášilo, hosté se dokonce dožadovali receptů. Tato zpětná vazba pro nás byla důležitá a výrazně jsme k ní přihlédli,“ řekl šéfkuchař Spa hotelu Lanterna Pavel Václavík.

Zatímco určení konečného pořadí na druhém až pátém místě bylo podle něj díky vyrovnané úrovni receptů obtížné, o vítězi nebylo pochyb. „Jehněčí maso se slivovicovou vůní mělo největší ohlas u poroty i hostů restaurace. Chuť švestek k jehněčímu masu skvěle ladí,“ doplnil Pavel Václavík.

Manželka tento recept kdysi dostala v nemocnici od jedné staré babičky. Od té doby podle něj vaříme – sice ne často, protože jehněčí maso i slivovice jsou drahé suroviny, ale vždy ho používáme při slavnostní příležitosti nebo k Velikonocům. Je to výborné jídlo - a protože i v Lanterně je to samá chuťovka, musel jsem se o náš rodinný tip podělit. Navíc jehněčí maso i slivovice patří k Valašsku,“ prozradil vítěz Radim Vilkoš.

O soutěži o nejlepší valašský recept

Dosud se uskutečnily dva ročníky. V prvním mohli lidé zasílat recepty na libovolné pokrmy typické pro valašskou kuchyni bez omezení suroviny. Tehdy kuchaři jako nejlepší vyhodnotili králičí kyselici. Loňský ročník byl zaměřen na pokrmy z králičího masa, zvítězila králičí polévka s pohankou a červenou řepou. Letos padla volba na jehněčí maso. „Dříve bylo spíše opomíjené, ale v posledních letech si získává velkou oblibu a stalo se pevnou součástí nabídky našich hotelů. Preferují ho milovníci zdravé stravy a patří také k typickým surovinám kuchyně na Valašsku, kde se dodnes lidé zabývají chovem ovcí. Jehněčí maso není úplně snadné upravit do chutné podoby. Naši kuchaři mají několik osvědčených receptů, které pravidelně obměňují, ale rádi načerpáme inspiraci také zvenčí,“ vysvětlil ředitel hotelů Resortu Valachy Tomáš Blabla. Vítězný recept bude představen veřejnosti při Karlovském gastrofestivalu, jehož 5. ročník se ve Velkých Karlovicích uskuteční 4. až 6. října. Obohatí také nabídku hotelové zážitkové restaurace Vyhlídka.

Vítězné recepty


1.místo - Jehněčí maso se slivovicovou vůní

Autor: Radim Vilkoš, Ostrava – Poruba

Suroviny: 1 kg jehněčího masa, 3 cibule, 2 paličky česneku, 1 švestkový kompot, provensálské koření, pepř, sůl, 2 polévkové lžíce sojové omáčky, 1 polévková lžíce medu, 2 dcl slivovice, 1 dcl vody

Postup: Osolené maso vložíme do pekáčku společně s cibulí nakrájenou na osminky a stroužky česneku, přidáme okapané švestky. V misce promícháme koření, sojovou omáčku, med, slivovici, vodu a pekáček rovnoměrně zalijeme. Pečeme zpočátku na maximální teplotu, po zatáhnutí masa teplotu snížíme na polovinu a pomalu pečeme za občasného přelití výpekem, dokud maso nezměkne. Doporučená příloha: bramborový knedlík či rýže.

Názor Pavla Václavíka: Švestky k jehněčímu skvěle ladí a navíc v sobě spojují dvě typické valašské suroviny, což je mi sympatické. Chutnou variantou jistě bude i použití sušených švestek místo kompotu. Na tento pokrm jsme měli nejlepší ohlasy od našich kuchařů-porotců i hostů.

2. místo - Jehněčí roláda s kozím sýrem

Autor: Josef Pohnán, Cheb

Suroviny: 600 g jehněčího krku, 50 g česneku, 1 lžička soli, 1 lžička pepř černý mletý, 150 g krémový kozí sýr, 50 g piniových oříšků, 400 g jablek, 20 g čerstvé máty, 50 g hladké mouky, calvados, snítka rozmarýnu

Postup: Jehněčí krk odblaníme a takto očištěný ho nakrojíme tak, abychom si vytvořili rovnoměrně tenký plátek masa, který se nám bude snadno naklepávat. Maso lehce rozklepeme, osolíme a opepříme. Oloupaný česnek nadrobno nasekáme a smícháme s kozím sýrem. Touto směsí potřeme maso, posypeme na hrubém struhadle nastrouhanými jablky a piniovými oříšky a nakonec posypeme nadrobno nakrájenou čerstvou mátou. Takto připravené maso balíme do rolády, kterou pevně utahujeme, aby se nám nerozbalila. Roládu zabalíme do alobalu, dáme do pekáče, podlijeme lehce vodou a pozvolna pečeme 40-50 min. při teplotě 170-180 °C.

Pečené maso vyndáme z pekáče a z výpeku uděláme šťávu na podlévání rolády: přidáme trochu vody a necháme přejít varem. Pro chuť si opečeme na másle kolečko jablka na pánvi, zalijeme ho calvadosem, na talíři jablko ozdobíme snítkou rozmarýnu. Jako omáčka se hodí výpek z jehněčí rolády nebo připravený mátový jogurt.

Názor Pavla Václavíka: Zaujala nás neobvyklá kombinace masa a sýra s jablky. Byli jsme zvědaví, co to s masem udělá, a výsledek je opravdu lahodný. Vůně spolu krásně ladí.

3.místo - Beránek v bílé košilce

Autor: Helena Žílová, Heřmanovice

Suroviny: jehněčí kýta, cibule a na marinádu: 1 velký bílý plnotučný jogurt, 1 lžička soli, 1 lžička pepře, 1 lžíce majoránky, 5 velkých rozdrcených stroužků česneku.

Suroviny: Pekáček vymastíme domácím přepuštěným sádlem nebo dobrým olivovým olejem, položíme na něj jehněčí kýtu, zasypeme nadrobno pokrájenou cibulkou a přelijeme marinádou z jogurtu. Necháme přes noc odležet v chladu. Druhý den jen mírně podlijeme vroucí vodou a pečeme přikryté do změknutí. Doporučená příloha: šťouchané brambory nebo rýže dušená v troubě.

Názor Pavla Václavíka: Tento recept je trochu náročnější na čas, protože vyžaduje naložení masa přes noc. Překvapilo mě, jak dobře přes noc v jogurtu nakřehlo. Chuťově výborný pokrm.

4. místo - Jehněčí maso s dušeným šťovíkem

Autor: Julie Vilkošová, Ostrava-Poruba

Suroviny: 800 g jehněčího masa, 400 g šťovíkových listů, 80 g másla, 2 stroužky česneku, 10 cibulek, 1 sklenička bílého vína, 1 šálek vývaru, 1 lžička hladké mouky, 4 lžíce smetany, muškátový oříšek na vůni, pepř a sůl dle chuti
Postup: Jehněčí maso nakrájíme na kostičky a osolíme, opepříme a osmažíme na půlce másla. Přidáme očištěné cibulky, osmažíme a přidáme rozdrcený česnek. Celou směs zalijeme vínem a dusíme doměkka. Poté zalijeme vývarem s rozmíchanou hladkou moukou a chvilku povaříme. Ze šťovíku odstraníme tužší řapíky, šťovík očistíme, na zbylém másle podusíme, osolíme a okořeníme. Nakonec zalijeme smetanou a prohřejeme. Doporučená příloha: vařený brambor.

Názor Pavla Václavíka: Rád obohacuji jídelníček běžně dostupnými, sezónními surovinami z volné přírody, proto mě tento recept díky použití šťováků vysloveně potěšil. Pokud zrovna není sezóna šťovíků, můžete je nahradit rebarborou, která je podobně nakyslá.

5. místo - Špenátová polévka s jehněčím masem

Autor: Jana Pohnánová, Cheb

Suroviny: 500 g jehněčího masa, 1,5 l vody, 250 g špenátu, 60 g tuku, 1 cibule, hladká mouka, sůl, pepř a bílý jogurt

Postup: Jehněčí maso odblaníme a nakrájíme na malé kousky, dáme vařit do slané vody. Cibuli nakrájíme nadrobno, osmahneme dorůžova, zaprášíme lžící hladké mouky, přidáme sůl, pepř a necháme ještě osmahnout. Poté světlou cibulovou jíšku rozředíme studenou vodou a vložíme do polévky. Špenát omyjeme, nakrájíme na malé kousky a rozvaříme v kastrůlku. Když je špenát hotov, přidáme do polévky. Necháme přejít varem, podle potřeby dochutíme, nakonec vmícháme několik lžic jogurtu.

Názor Pavla Václavíka: Překvapení letošního ročníku. Kombinace jogurtu a špenátu s vývarem je zvláštní, ale nečekaně chutná..

Pokud vás zajímá gastronomie, máte rádi dobré jídlo a pití, navštěvujete kvalitní restaurace, kavárny a bary, pak čtěte také tištěný gastro magazín Štamgast a Gurmán.

Vychytané.cz - fotky, fotoreporty, akce, parties     Golden Apple Cinema - multikino, Velké kino, kino Květen Zlín-Malenovice    
Gastro Novotný        
O nás | Reklama | Spolupráce | Kontakt
(c) Jaroslav Střecha, 2024, design DesignLabs.cz, úprava kódu a programování SPmedia.cz