2. 8. 2013 – Začíná sezóna broskví, a proto vám přinášíme několik gurmánských tipů na jejich využití při vaření. Že vás krom zavařování, moučníků a obligátního plátku masa s broskví a sýrem nenapadá, co s nimi? Pak čtěte dál a vyberte si recept, se kterým zaručeně zabodujete.
Ať už jste si broskve přinesli z trhu, supermarketu nebo je očesali z vlastního stromu, vězte, že máte doma nejen mimořádně chutné ovoce, ale i skvělý zdroj vitamínů a minerálů. Pokud jich chcete zužitkovat maximální množství, doporučujeme konzumovat broskve čerstvé.
Jen tak se zakousnout do broskve ovšem představuje řadu úskalí. Za prvé semišová slupka – ač jedlá – je pro spoustu z nás v ústech téměř nesnesitelná a pak je na místě se jí zbavit. Po oloupání je ale broskev zase nepříjemně kluzká a hrozí, že vám vyklouzne z rukou dříve, než ochutnáte první sousto. V tom případě zvažte, zda pro vás nebude lepší ji nakrájet. Když se přesto odhodláte zakousnout do celého dobře uzrálého plodu, šťavnatá dužnina zřejmě způsobí, že budete mít od lahodné šťávy ulepenou bradu.
Zvládnete-li i to, dostanete se k samému srdci broskve – velké členité pecce s vrásnitou strukturou. Pokud budete mít štěstí na odrůdu, jejíž pecky lze snadno vyloupnout, gratulujeme. Nejspíš ale narazíte na pecku, kterou jen tak ven nedostanete, takže vám nezbude, než ji ohryzat a smířit se s většími či menšími ztrátami dužniny, která ulpí ve vrásnění mohutného jádra.
Pokud však překonáte všechny uvedené nástrahy konzumace celých broskví z ruky, dostanete za odměnu okamžité osvěžení a koňskou dávku zdraví.
A co s peckou, která vám po dramatickém souboji s broskví zůstala jako trofej? Zkuste ji na jaře zasadit na slunném místě a možná budete za pár let očesávat vzrostlou broskvoň.
Broskve můžete pochopitelně jíst za syrova i bez zmíněných úskalí – stačí mít škrabku a nůž. Nezbytně ale budete kvalitní kuchyňské nástroje potřebovat, pokud se pustíte do zavařování. Ať už se do přípravy výtečného kompotu pustíte proto, abyste zužitkovali nadměrnou úrodu, nebo si prostě jen chcete na broskvích pochutnat i mimo sezonu a nespokojíte se s kompotem v konzervě, škrabka a nůž, co skvěle padne do ruky, vám ušetří spoustu času a práce. Totéž platí, pokud místo zavařování dáváte přednost sušení.
K čemu se broskve hodí, pokud je chceme použít jako ingredienci při vaření? Obecně k sýrům a masu. Často se také nakládají do alkoholu, hodí se i k mandlím nebo šunce, jejich chuť vynikne, zjemníte-li je smetanou.
Pokud jde o dezerty a pečení, pak kombinujte s medem nebo ořechy a zakysanou smetanou. Ale i obyčejná bublanina, do které přidáte broskve nebo kompot, se stane rychlou a oblíbenou pochoutkou pro celou rodinu.
Chuť broskví se skvěle doplňuje také se zeleninou. Vyzkoušejte třeba jednoduchý salát z mrkve a kousků broskví a získáte nejen potřebnou dávku vitamínů, ale i osvěžující rychlou svačinku.
Komu bezpečně uděláte radost tímto extra sladkým ovocem, jsou děti. Dejte jim nakrájené kousky broskve místo čokolády a uvidíte, že nešlápnete vedle. Ideální jsou v létě u vody, protože broskve obsahují vysoký obsah vody a zabraňují tak dehydrataci. A co teprve domácí broskvová zmrzlina!
Počet porcí: 4
Ingredience:
Postup přípravy:
Omyté broskve krátce povaříme v oslazené vodě doměkka. Z másla a mouky připravíme světlou jíšku, zalijeme ji vývarem z broskví, smetanou a 5 minut povaříme. Pak přidáme oloupané a na kostky nakrájené broskve, víno a podle chuti citronovou šťávu. Dáme vychladit na 2 hodiny do chladničky.
Počet porcí: 6
Ingredience:
Postup přípravy:
Toastový chléb dejte na plech a dejte na 10-15 minut do trouby vyhřáté na 200°C. Chléb by poté měl jít rozdrobit na „strouhanku“. Svíčkovou nařízněte, rozklepejte na plát a jemně osolte a opepřete. Do mísy dejte toastovou strouhanku, tymián, na jemné kostičky nakrájené broskve, whisky, javorový sirup, vývar a promíchejte. Podle chuti osolte a opepřete. Připravenou směsí potřete plátky svíčkové. Maso stočte a ovažte potravinovým provázkem. Dejte do vhodné nádoby se 3 lžícemi oleje, podlijte malinko vodou, nebo vývarem a přikryté upečte v troubě doměkka. Hotové maso nakrájejte na plátky a podávejte.
Počet porcí: 4
Ingredience:
Postup přípravy:
Z kuřecího masa vytvoříme kapsu. Připravíme si směs z pokrájené brokolice, kompotované broskve, sýru a papriky pokrájených na kostičky. Kapsy naplníme a uzavřeme jehlou. Opékáme na grilu cca 10 - 15 minu z každé strany, aby se maso propeklo i uvnitř. Podáváme s čerstvou zeleninou, dresingem a pečivem.
Dresing: smícháme zakysanou smetanu, olivový olej, kopr, a rozmarýn.
Počet porcí: 10
Ingredience:
Postup přípravy:
Smícháme polohrubou mouku, cukr, olej, vajíčka, mléko, pudink (v prášku) a vanilkový cukr. Nakonec přidáme prášek do pečiva. Všechno pořádně zamícháme a vlijeme buďto na vymazaný plech, nebo na pečící papír. Broskve nakrájíme na měsíčky a ty dáme na těsto na plechu. Plech dáme do trouby na 160°C a na cca 30 minut.
Počet porcí: 2
Ingredience:
Postup přípravy:
Broskve oloupejte,rozpulte,pokapejte je olejem a grilujte na grilovací pánvi přibližně 8 minut.Grilovat můžete i na venkovním grilu.Broskve rozdělte na talířky,do každé broskve dejte lžíci jogurtu,posypte nasekanými ořechy a pokapejte medem.Hned podávejte.
Počet porcí: 6
Ingredience
Postup přípravy:
Broskve oloupejte, nakrájejte na kousky a posypte polovinou cukru. Přidejte kukuřičný škrob. V míse promíchejte zbytek cukru, žloutky, změklé máslo a vanilkový cukr. Přidejte mouku s kypřícím práškem a sůl. Připravené, promíchané broskve dejte do ohnivzdorné misky a pokryjte nepravidelně těstem. Pečte v troubě vyhřáté na 190°C přibližně 45-50 minut. Můžete podávat s kopečkem zmrzliny.
Počet porcí: 4
Ingredience:
Postup přípravy:
Mrkev nastrouháme nahrubo. Broskve necháme okapat od nálevu a nakrájíme na větší kousky (malé se v mrkvi ztratí a pocítíte je spíš jako něco "piplavého" mezi mrkví, ale nevychutnáte si jejich chuť). Větší kousky naopak v salátu krásně vyniknou :-) No a pak vše smícháme a v misce ozdobíme kouskem broskve. Dobrou chuť. Pokud to bude na někoho moc suché, doporučuji nalít trochu šťávy z kompotu.
Pokud vás zajímá gastronomie, máte rádi dobré jídlo a pití, navštěvujete kvalitní restaurace, kavárny a bary, pak čtěte také tištěný gastro magazín Štamgast a Gurmán.