16. 8. 2013 - Když mluvíme o paprice, může být řeč buď o čerstvé, tedy zelenině, nebo mleté, tedy o koření, které se z ní vyrábí. Vše o vaření.cz se však v dnešním přehledu receptů zaměříme na papriku čerstvou, která právě zraje.
Paprika - tato původem mexická rostlina se do Evropy dostala počátkem 19.století a brzy si našla své místo v kuchyních celého světa. Minimálně středomořská, maďarská a pochopitelně kuchyně střední a jižní Ameriky by bez ní nemohly existovat.
Paprika spadá do čeledi lilkovité, kde jsou např. zařazeny i brambory či rajčata. Vyniká svou barevností (zelená, červená, žlutá, bílá, černá), různými tvary a rozdílnou chutí. U nás rozlišujeme dva hlavní typy, a to sladké papriky různých barev a chilli papričky. Sladká paprika vyniká ve středomořské kuchyni, naopak chilli paprička je menší, hodně pálivá a používá se v různých kuchyních celého světa. A proč tak pálí? Ve žlázkách papriky se vytváří alkaloid kapsaicin, který se dál rozšiřuje hlavně do semen. Jeho požití v ústech způsobuje intenzivní pocit pálení.
Jak jsme zmínili, paprika je typická pro mnohé světové kuchyně. Podívejme se do té, která je nám nejblíže. V maďarské kuchyni se používá několik druhů papriky - peprné, sladké, segedínské sladké, lahůdkové, polosladké, sladkojemné a růžové. Bez nich se totiž neobejdou místní speciality, jako jsou guláš, perklet, paprikáš, tokáň či lečo. Maďaři nejčastěji papriku kombinují s cibuli, rajčaty, česnekem, kysanou smetanou a slaninou.
Paprika obsahuje spoustu vitamínů např. C, B1, B2 a E. Kromě toho v ní najdeme i draslík, hořčík, vápník, křemík, fluor, kyselinu listovou, zinek, jód a železo. Obsahuje více než 90% vody a červená paprika dokonce 3x více vitamínu C než pomeranč. Konzumace papriky mírní bolesti žil, posiluje srdce, cévy, sliznici a krevní oběh, podporuje chuť k jídlu a zlepší zrak, zpevní vazivové tkáně a je prevencí migrény. Látka kapsaicin pak pomáhá při žaludečních a střevních infekcích a posiluje obranyschopnost lidského organismu.
Paprika se hodí do různých zeleninových salátů a příloh. Jíst ji můžeme jak čerstvou, tak i tepelně upravenou. Z teplé kuchyně jsou u nás oblíbené hlavně papriky plněné mletým masem s rajskou omáčkou, v italské kuchyni je rádi grilují a vychlazené přidávají do studených předkrmů. Paprika se často přidává do sýrů, uzenin, masitých jídel, tvarohů či omáček. Její použití není jen v potravinářském průmyslu, ale i v lékařství.
Mnozí z nás milují papriku také kvůli slupce, jiným naopak vadí. Pro ty druhé máme tip, jak papriku slupky jednoduše zbavit. Čerstvé a pevné plody různobarevných paprik nejdříve důkladně omyjeme, rozřízneme napůl, zbavíme semínek a celého středu. Papriky vložíme pod gril (můžeme potřít troškou oleje) slupkou nahoru a grilujeme, dokud slupka neztmavne a netvoří "puchýřky". Mělo by stačit 10 minut. Poté papriky vložíme do mikrotenového sáčku a necháme vychladnout. Následně slupku z papriky lehce sloupneme. Pozor - při grilování papriky často kontrolujeme, nesmí se totiž spálit dužnina.
Další možností je, že papriky pouze omyjeme, necháme vcelku a rozehřejeme nasucho plotýnku. Papriky na plotýnku položíme a až se začne přichycovat skoro do černa, pomocí stopky otáčíme a "opálíme" ze všech stran. Pak papriku necháme trochu zchladnout a oloupeme. Z oloupaných paprik můžeme připravit nejrůznější zeleninová i masová jídla, často se používá v kombinaci s rýží. Oloupané papriky můžeme i marinovat v oleji, dobře je doplní česnek a aromatické koření.
Počet porcí: 4
Ingredience:
Postup přípravy:
V hluboké pánvi na oleji opečte ze všech stran kuřecí kousky. Oloupanou cibuli, papriky a
rajčata nakrájejte. Opečené maso vyndejte na talíř a na olej dejte nakrájenou zeleninu. Osolte, opepřete a restujte 10 minut. Přidejte kuřecí kousky, podlijte vínem, posypte bazalkou a oreganem. Přikryjte a duste 30 minut. Vmíchejte rajský protlak, podle chuti přisolte a promíchejte. Prohřejte a podávejte.
Počet porcí: 4
Ingredience:
Postup přípravy:
1) Nejdříve uvaříme cizrnu do měkka (která předtím bobtnala 12 hodin ve studené vodě). Všechnu vodu po vaření slijeme.
2) Na pánvi rozehřejeme trochu olivového oleje a orestujeme na ní cibulku (nakrájenou na plátky, osolíme ji) až zesklovatí a zesládne. Potom přidáme k cizrně.
3) Dále v pánvi orestujeme na kostičky nakrájenou a lehce osolenou papriku, až se slupka začne odlupovat (lze restovat, až některé kousky začnou být nahnědlé). Přidáme k cizrně.
4) Nakonec přidáme nakrájená cherry rajčátka (čerstvá, bez restování) a vše promícháme. Dochutíme solí, pepřem a čerstvou nebo sušenou bazalkou. Vše necháme ještě za vlažna odležet.
5) Pokud rajčata pustí hodně šťávy, slijeme tuto šťávu do hrnce, kde jsme restovali a odpaříme do jemné omáčky. Vychladlou omáčku potom do salátu vrátíme.
Počet porcí: 3
Ingredience
Postup přípravy:
Omyté, osušené filety posypte solí a pepřem. Papričku a česnek nakrájejte, dejte do misky, přidejte tymián a promíchejte. Na pánvi na oleji zvolna opečte lososa z jedné strany. Filé otočte a na filé rozetřete směs česneku, petrželky a tymiánu. Zalijte vínem, přikryjte a duste 15 minut.
Pokud vás zajímá gastronomie, máte rádi dobré jídlo a pití, navštěvujete kvalitní restaurace, kavárny a bary, pak čtěte také tištěný gastro magazín Štamgast a Gurmán.