26. 8. 2013 – Malé kyselkavé kuličky rybízu právě dozrávají na mnoha zahradách a zahrádkách. Pojďme si proto o nich něco málo říct a představit si řadu chutných rybízových receptů.
Někdo má rád víc černý, někdo červený a fajnšmekři méně obvyklý bílý. Co se mě týče, jako dítě jsem milovala spíše ten červený a to hned z několika důvodů. Ty první byly ryze praktické. Obírání drobných plodů nepatřilo mezi mé oblíbené činnosti, ale právě červené bobulky (na rozdíl od černého rybízu) měly tu výhodu, že rostly v hroznech. Sbírání bylo snadné, rychlé a navíc lehce kyselkavá chuť v parném dni pořádně osvěžila. Jenže, dětství skončilo a s ním jakoby i ten červený rybíz přestal růst. Dnes mám na zahradě čtyři keříky rybízu černého, ten se obírá mnohem hůř a ani jeho chuť mě nikdy neoslovila. Pravdou však je, že stačí zkonzumovat čtyři desítky kuliček rybízu denně, abychom pokryli denní doporučenou dávku vitamínu C. Rybízové kuličky si už v tuto chvíli sice hoví v mrazničce, zato v zimě si na něm určitě pochutnám! A že k tomu bude hned několik důvodů…
Rybíz je ovocný keř, který rodí malé jedlé bobulky s významným obsahem vitamínu C, niacinu, rutinu a celou řadou dalších životně důležitých živin. Kromě „céčka“ obsahuje také karoteny, retinol, vápník a další důležité látky pro posílení naší imunity. Díky vysokému obsahu pektinů (tyto látky zajišťují tzv. želírování ovocné hmoty) lze velmi snadno z rybízu připravit různé džemy, želé nebo sirupy. Ty nám naše zdraví zachrání hlavně v zimě, kdy čerstvého ovoce a tedy i přírodních vitamínů mnoho není. Rybíz je tedy ideálním pomocníkem na posílení naší mnohdy chabé imunity, výrazně pomáhá také při nemocech z nachlazení, virových a bakteriálních infekcích, jako jsou chřipky, záněty dutin či angíny. A pokud se budete černými kuličkami dopovat pravidelně, není lepší prevence proti výše uvedeným chorobám.
Rybíz je taktéž považován za důležitý rostlinný antioxidant, takže v určité míře dokáže zbavit organismus volných radikálů a chrání před vznikem rakoviny. Stejně jako borůvky dokáže ochránit náš zrak a pomáhá při nočním vidění, tzv. šerosleposti. Na jeden docela obyčejný rybíz toho umí docela hodně, co říkáte? A to jsme neuvedli mnoho dalších skvělých vlastností – díky rutinu udržuje naše cévy v bezchybném stavu a tím zlepšuje průchodnost krve. Takže pokud trpíte na křečové žíly, vysoký krevní tlak, hemoroidy či otoky končetin, zobejte rybíz bez omezení!
Je sice krásné, že pojídáním rybízu si můžeme zachránit chátrající zdraví, jenže – chutná nám vůbec rybíz? Už v úvodu jsem naznačila, že o něco lépe je na tom červená odrůda. I barva má totiž vliv na to, co nám chutná víc a co méně. Červená obecně povzbuzuje chuť, stačí si jen představit záplavu malin, třešní, jahod a sliny se nám sbíhají samy. Naproti tomu černá barva spíše chutě tlumí, takže handicap je na světě. Nezbude nám asi nic jiného, než překonat lehký odpor k temným kyselým kuličkám a spolehnout se na to, že jen stěží nalezneme zdravější plodinu. Naštěstí nás nikdo nenutí konzumovat bobulky v syrovém stavu a popravdě, takový koláč či marmeláda nebo kombinace s jiným ovocem v podobě salátu dokáže doslova divy! Ostatní ovoce dokáže ztlumit jeho lehkou kyselost, stejně tak přidáním medu či cukru docílíme neuvěřitelných chuťových kreací. Naprostou klasikou jsou však rozmanité koláče a bublaniny. Taková bábovka s rybízem zmizí ze stolu raz dva!
Jestliže se domníváte, že slovo rybíz pochází od přídavného jména rybí, z rakouského Ribiseln či z všeslovanského ryd- /rud- s významem červený, jste na omylu. Původ má v arabském slovu ribäs, což je druh šťovíku. A ten je jak známo pořádně kyselý…
Počet porcí: 12
Ingredience
Postup přípravy:
Z tuku, žloutku, mouky a cukru vypracujeme těsto. Těsto rozválíme na plát asi 1 cm tenký, přeneseme na vymazaný plech a upečeme dorůžova. V oslazeném mléce uvaříme pudingový prášek. Po vychladnutí do něj zašleháme změklé máslo. Želé připravíme podle návodu na obalu a necháme vychladnout. Krém rozetřeme na vychladlé těsto, hustě pokryjeme rybízem a přelijeme vychladlým želé.
Počet porcí: 2
Ingredience:
Postup přípravy:
Omáčku si připravíme ve vodní lázni. Rybíz nelisujeme, při míchání dáme pozor, abychom nerozmačkali bobulky.
Počet porcí: 4
Ingredience:
Postup přípravy:
Kapra stáhneme, pokapeme citrónovou šťávou, osolíme, opepříme a opečeme z obou stran na rozpáleném másle. Když je kapr skoro hotový vyndáme ho a do výpeku přidáme marmeládu, červené víno, nasekané a oloupané mandle a rozinky. Vše necháme provařit. Vložíme zpět opečené porce kapra a prohřejeme.
Bramborové pusinky: Nastrouhané brambory smícháme se solí, moukou a vejcem. Vypracujme těsto, kterým plníme zdobící pytlík a do rozpáleného oleje vytlačujeme pusinky, které smažíme dozlatova.
Ingredience:
Postup přípravy:
Rybíz důkladně umyjeme a na odšťavňovacím mlýnku umeleme. 1kg šťávy Vlijeme do většího kastrolu a za stálého míchání vaříme 10 minut. Do půl kila cukru krupice vmícháme obsah sáčku pektogel a postupně vsypeme k vařící se rybízové šťávě. Do 1 minuty přidáme i zbytek cukru (kdo rád sladší, přidá ještě 100-200g cukru) a za stálého míchání vaříme ještě 5 minut (směs musí vřít, pak teprve odpočítáváme 5 minut). Pokud se v průběhu vaření tvoří na povrchu ovoce pěna, odebíráme ji lžící do připraveného malého hrnečku (před odebíráním zesílíme plamínek sporáku a chvíli nemícháme – pěna se shlukne uprostřed kastrolu a na bublinách „vyplave“ nahoru nad šťávu). Umyté sklenice (od kupovaných marmelád, přesnídávek atd) dáme na chvíli do trouby puštěné na 75 stupňů – sklenice se ohřejí a lépe snesou naplnění horkou marmeládou. Rybízovou marmeládu necháme chvíli stát (3-4 minuty) a pak jí plníme nahřáté sklenice. Používám trychtýř udělaný z uříznutého vršku PET lahve, který potom můžete s klidným svědomím vyhodit a nemusíte sáhodlouze umývat koupené trychtýře. Sklenice postavíme na chvíli na víčko. Jakmile zchladnou, dáváme do spíže.
Pokud vás zajímá gastronomie, máte rádi dobré jídlo a pití, navštěvujete kvalitní restaurace, kavárny a bary, pak čtěte také tištěný gastro magazín Štamgast a Gurmán.