6. 9. 2013 – Červené maliny se sametovým povrchem a jejich černofialové sestry ostružiny dozrávají od července do září – Vše o vaření si z nich proto udělalo něco dobrého.
Maliny a o malinko kyselejší ostružiny milujeme pro jejich jedinečnou chuť a vůni. Čerstvé nám však doma vydrží jen pár dní, brzy se pomačkají, měknou a plesniví. Proto se doporučuje zpracovat je do dvou dnů od chvíle, kdy je nasbíráte.
Dopřávat si je však můžete po celý rok, pokud je krátce po sklizni zamrazíte. V obchodě jsou pak maliny i ostružiny k dostání po celý rok zmražené tzv. šokem, díky čemuž si uchovají vlastnosti podobné čerstvým plodům. Během půl hodiny při pokojové teplotě se šetrně rozmrazí a dál se upravují jako čerstvé.
Maliny se hodí k přípravě tradičních sladkých jídel jako je například nákyp, ale třeba i do sladké omáčky k pečenému masu. V horkých dnech osvěží studená malinová polévka nebo koktejl. Pokud jde o dezerty, oblíbenou kombinací jsou horké maliny s vanilkovou zmrzlinou nebo gratinované s tvarohem a zakysanou smetanou.
Skvělé jsou také s jogurtem, šlehačkou nebo čokoládovou zmrzlinou. Jako náplň se hodí do palačinek či košíčků. A to nemluvíme o nápojích – taková malinová limonáda, víno, případně pivo s malinovou příchutí jsou nezapomenutelným osvěžením.
Podobně jsou na tom i ostružiny. Pokud je všechny nespořádáte jen tak čerstvé, případně rozmačkané s cukrem a smetanou, jsou skvělou ozdobou lehkých jogurtových a tvarohových dezertů. Často se mixují do ovocných koktejlů a dření a skvostný je ostružinový džem nebo sirup, který můžete užívat jako prevenci onemocnění dýchacích cest. Pokud z nich připravujete marmeládu, zkuste ji zpestřit tím, že ostružiny zkombinujete s broskvemi, slívami nebo kiwi.
Maliny i ostružiny jsou nejen chutné, ale i velmi zdravé. Jejich barvivo patří mezi nejsilnější antioxidanty. V tomto směru dokonce o polovinu předčí i jahody a rajčata dokonce desetkrát! Díky vysokému obsahu antioxidantů a vitamínů (především A a C) jsou ceněné při zánětlivých onemocněních, odbourávají cholesterol a zpomalují růst karcinomů. Velké množství vápníku a hořčíku podporuje svaly, nervy a pomáhá při vysokém krevním tlaku.
Možná vás překvapí, že léčivé účinky nemají jen plody. Listy maliníku a ostružiníku jsou přírodním lékem proti neduhům jako jsou střevní koliky, problémy s trávením, potíže s močovými cestami nebo paradentóza. Připravuje se z nich čaj, který navíc skvěle chutná a osvěží.
Listy však v přírodní podobě nekoupíte, proto byste měli vědět, kam na ně. Pokud maliny i ostružiny běžně nerostou na vaší zahráce, najdete je na na okrajích lesů, kde se opírá slunce. Plody z takto prosluněných strání mají výbornou chuť a velkou léčivou sílu.
Výhodou je, že listy se sklízí jednoduše, za pár minut jich můžeme mít plný košík, navíc rychle schnou, což lze ještě urychlit jemným pomačkáním listů. Skladovat se mohou i v papírových sáčcích, pokud je umístíme v suché a větrané místnosti. Zkrátka, maliny i ostružiny můžeme mít na mnoho způsobů a vychutnávat si chuť horkých letních dnů kdykoli se nám zachce.
Počet porcí: 4
Ingredience:
Postup přípravy:
Máslo utřeme s pískovým cukrem, přidáme vanilkový cukr, žloutek a vyšleháme. Po zhoustnutí přidáváme střídavě mléko a mouku promíchanou s práškem do pečiva a kakaem. Nakonec lehce vmícháme sníh z bílků a část těsta vlijeme do vymazané a vysypané chlebíčkové formy.
Na povrch naskládáme piškoty spojené malinovým džemem, vždy 2 piškoty na sebe. Pokapeme rumem a posypeme malinami. Zalijeme zbytkem těsta a pečeme v předehřáté troubě zvolna asi 30 min.
Počet porcí: 4
Ingredience:
Postup přípravy:
Čokoládu rozlámeme na kousky. V malém hrnečku nahřejeme smetanu a dostatečně ji ohřejeme. Když ji dáme dolů ze sporák, přidáme čokoládu a necháme ji rozpustit. Horkou čokoládu dáme do 4 šálků. Necháme aspoň hodinu chladit v chladničce – nejlépe před na nic. Podáváme s malinami.
Čokoládové vafle s malinami
Počet porcí: 3
Ingredience:
Postup přípravy:
Vymícháme tuk s tmavým cukrem, vanilkovým cukrem, přidáme vajíčka, mouku a prášek do pečiva. Přimícháme čokoládu, mandle a rum. Vafle pečeme ve vaflovači. Ozdobíme je malinovým džemem, případně toppingem a malinami.
Počet porcí: 3
Ingredience:
Postup přípravy:
Nejprve si uvaříme želé. Z jednoho sáčku by bylo 6 porcí (2 pudinky), takže buď uvaříme z 1/2 sáčku, nebo z celého, ale použijeme jen polovinu hotového želé.
Želé uvaříme dle návodu na sáčku, pokud máme čiré, přibarvíme ho špetkou červeného barviva, cukr já osobně do želé nedávám. Po uvaření potřebnou část smícháme s rozdrcenými ostružinami (3 si necháme celé) a směs nalijeme na dno formiček. Zhruba za 10-15 minut, až želé ztuhne, uvaříme pudink (osladíme vanilkovými cukry) a hned nalijeme do formiček na želé - doprostřed dáme jako překvapení celou ostružinu.
Pudink necháme ztuhnout v lednici alespoň 4 hodiny, před podáváním vyklopíme na talířek a polijeme lžící sirupu.
Pokud vás zajímá gastronomie, máte rádi dobré jídlo a pití, navštěvujete kvalitní restaurace, kavárny a bary, pak čtěte také tištěný gastro magazín Štamgast a Gurmán.