Štamgast & Gurmán
Toto je inzerce. Proč ji ještě u nás nemáte také? Více ZDE

VÍM CO JÍM - TEST LEDOVÝCH ČAJŮ

VÍM CO JÍM - TEST LEDOVÝCH ČAJŮ

30. 8. 2017 - Šetří čajem, ale nešetří cukrem. V letních vedrech je ledově vychlazený čaj ten nejlepší prostředek k uhašení žízně. Obzvlášť když ho ochutíte ještě citronovou šťávou. Platí to i pro průmyslově vyrobené ledové čaje, které nabízejí obchody?

Abychom to zjistili, koupili jsme 12 ledových čajů, slazených cukrem i sladidly, a detailně prozkoumali jejich složení a výživové hodnoty. Výsledek?

Voda, cukr, aroma, citronová šťáva, extrakt z černého/zeleného/bílého čaje, kyselina citronová a citronany sodné nebo kyselina askorbová… někdy i konzervanty a barviva. Tak vypadá složení ledových čajů. Už podle pořadí, v jakém jsou složky uvedeny, je na první pohled jasné, že jde o slazenou limonádu s příchutí čaje a ovoce. A hromadou cukrů. Kdo řeší v letním horku svůj pitný režim kupovaným ledovým čajem, riskuje, že bude mít na konci léta pořádné špeky.

Nutno však říct, že ledové čaje nedrží nechvalné prvenství mezi sladkými nápoji, to patří energetickým drinkům. Sladší jsou i džusy. Ty však mají proti ledovým čajům jednu podstatnou výhodu - obsahují cukr přírodní, pocházející z ovoce a spolu s ním i vitaminy, minerální látky a vlákninu, zatímco v ledových čajích jde o cukr přidaný, který přináší jen „prázdné“ kalorie bez jakéhokoliv výživového přínosu.

Pět kostek cukru ve sklenici

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) by neměl denní příjem přidaných cukrů přesáhnout deset procent celkového energetického příjmu. To znamená maximálně 50 gramů cukru denně, to je pro představu množství 12 a půl kostek cukru.

Obsah celkových cukrů se u testovaných ledových čajů, pokud nepočítáme čaje se sladidly, pohyboval mezi 65 do 85 gramy cukru v jednom litru. To je v průměru 76 gramů, což odpovídá 19 kostkám cukru. Taková dávka přesahuje o 50 % množství, které by měl člověk přijmout za celý den. Nebo ještě jinak: Denní dávku přidaného cukru doporučovanou WHO pokryje už necelá polovina velké 1,5litrové lahve. Cukr sebou nese pochopitelně kalorie. Z tohoto pohledu není ledový čaj právě ideální nealkoholický nápoj.

„Když člověk slyší ´čaj´, nehledá v tom něco nevhodného. Myslí si, že volí lepší variantu než colu nebo fantu, ve finále to alee vyjde na stejno,“ říká Karolína Hlavatá, odborná garantka iniciativy Vím, co jím a piju.

Nejsladší z 12 nápojů, které jsme zařadili do testu, byly Arizona Blueberry White Tea a Bonny tea Broskev. V jedné čtvrtlitrové sklenicí vypijete víc než pět kostek cukru. Taková nálož cukru může jen těžko osvěžit. „Slazené nápoje zpomalují vyprazdňování žaludku, a tím zhoršují hydrataci,“ říká Karolína Hlavatá, odborná garantka iniciativy Vím, co jím a piju.

Podle ní nejsou řešením ani light varianty ledových čajů s náhradními sladidly, která dávají nápojům sladkou chuť, aniž by jim přidávaly kalorie. Mezi testovanými vzorky byly takové tři. Obsahovaly kombinaci několika sladidel, jako je sacharin, acesulfam K, aspartam nebo cyklamáty, která nejsou úplně neškodná nebo zanechávají nepříjemnou pachuť.

Nejlepším osvěžením je podle specialistky na výživu doma „vyrobený“ ledový čaj, neslazený, případně dochucený ovocnou šťávou s vyšším podílem ovoce. „Velmi dobře může v létě osvěžit vychlazený kefír nebo lassi, indický nápoj z jogurtu smíchaného s vodou a špetkou koření. Kromě osvěžení přinese i bílkoviny a ještě napomáhá trávení,“ radí Karolína Hlavatá.

Po stopách čaje

Zatímco u ovocné šťávy i limonády celkem přesně víme, co může a nemůže být v láhvi, ledový čaj není v legislativě definován, spadá pod obecný, nic neříkající pojem „nealkoholický nápoj“. Může to tedy být cokoliv, co neobsahuje alkohol, a není to voda ani ovocná šťáva. Je tu jediná povinnost: Pokud výrobce nazve svoji směs „ledový čaj“, musí v něm čaj skutečně být a ve složení musí být uvedeno množství čajového extraktu. České předpisy už ale bohužel neurčují, kolik by ho mělo minimálně být. Pokud tedy nápoj obsahuje alespoň stopy čajového extraktu, nic nebrání tomu, aby se tak mohl nazývat.

Německé a rakouské předpisy vyžadují pro ledový čaj minimální koncentraci čajového extraktu 0,12 %. Tento požadavek splnila většina testovaných vzorků. Nejvíce čaje měla Aquila Veritea - 4,1 % čajového výluhu, nejméně Arizona – směšných 0,06 % extraktu z bílého čaje.

Většina ledových čajů je hodně naředěných, znamená to, že i koncentrace kofeinu jsou spíše symbolické. Většinou odpovídá zhruba množství v šálku čerstvě připraveného čaje. Pro srovnání, colové nápoje obsahují až 135 miligramů kofeinu na litr.

Po stopách ovoce

Ledové čaje mají většinou ještě příchuť ovoce, nejčastěji citronu a broskve, zdůrazňovaného v názvu i obrázky na obalech. Zákazník pak právem očekává, že v lahvi bude i odpovídající množství ovocné šťávy. Za takové zcela jistě nelze považovat desetinky procent, které bývají v čajích.

Když si doma do litru čaje vymačkáte šťávu z jednoho malého citronu, získáte ledový čaj s podílem ovoce asi pěti procent. Takové množství citronové šťávy vystačí průmyslovým výrobcům na deset litrových lahví. Většina vzorků v testu se omezila na pouhé desetinky procent ovocné šťávy. Pokud je ve složení citronového ledového čaje uvedeno „ovocná šťáva 0,1 %“, znamená to, že litr nápoje je ochucen jedním mililitrem citronové šťávy.

Trochu více ovocné šťávy měl jen Rauch My Tea Lemon a Arizona Blueberry White tea. Ovocnou chuť tedy z větší části nedodává ovoce, ale aroma, ať už přírodní nebo umělé, v každém případě vyrobené v laboratoři. Nechybělo ani v jednom z testovaných produktů.

Jak je vidět, ledové čaje nejsou ve většině případů vychlazený čaj, ale běžná limonáda se vším, co k tomu patří: příliš mnoho cukru, umělých sladidel a aromat ke zvýraznění chuti.

Pozitivní zpráva je, že se na rozdíl od minulosti většina testovaných čajů obešla bez barviv a konzervantů. Barvivo bylo pouze v jednom vzorku, konzervanty ve dvou. Všechny obsahují kyselinu citronovou a citronany sodné, které slouží k dochucení, některé pak kyselinu askorbovou, která se používá jako antioxidant.

Překvapením testu je pak zjištění, jak velké cenové rozdíly jsou mezi jednotlivými vzorky. Nejdražší ledový čaj (Lipton Green) stál desetkrát víc než nejlevnější (San Terra). Dát za litr přeslazené limonády téměř 50 korun, tedy víc než kolik stojí ovocné džusy, je skutečně hodně přitažené za vlasy.

Kompletní test a tabulky si můžete stáhnout zde:

 


VCJ-test-icetea2017-tabulky.pdf

 


VCJ-test-icetea2017.pdf

 

Zdroj: Vím, co jím a piju, o.p.s., www.vimcojim.cz, tisková zpráva

Pokud vás zajímá gastronomie, máte rádi dobré jídlo a pití, navštěvujete kvalitní restaurace, kavárny a bary, pak čtěte také tištěný gastro magazín Štamgast a Gurmán.

Vychytané.cz - fotky, fotoreporty, akce, parties     Golden Apple Cinema - multikino, Velké kino, kino Květen Zlín-Malenovice    
Gastro Novotný        
O nás | Reklama | Spolupráce | Kontakt
(c) Jaroslav Střecha, 2018, design DesignLabs.cz, úprava kódu a programování SPmedia.cz